• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
Üyelik Girişi
Site Haritası
Takvim
BELGESEL / FİLM
SİLİVRİ DAVALARI
AKP - PKK
YASA - HUKUK - ADALET
ORTADOĞU - BOP
YOLSUZLUKLAR -SATIŞLAR
AKP - İHANET
AKP ANAYASASI - BAŞKANLIK SİSTEMİ
2.NCİ DÜNYA SAVAŞI BELGESELİ. ( KİMİ BELGELER " YANLI " OLSA DA, İZLEYİN. GÜNÜMÜZE IŞIK TUTABİLİR. )
Avrupa'da panik havası: "ABD bizi yarı yolda bırakacak"

Avrupa'da panik havası: "ABD bizi yarı yolda bırakacak"

04 Nisan Salı 2023 12:37

Avrupa kulislerinde panik havası hakim: Avrupa devletleri, ABD'nin kendilerini ve Ukrayna'yı yarı yolda bırakıp, tamamen Çin'e odaklanması ihtimalinden dolayı endişe duyuyor.

ABD Başkanı Joe Biden, geçen yıl yaptığı konuşmalarda "Son Ukraynalı ölene dek bu savaş devam edecek" dedi.

ABD'nin 100 milyar dolardan fazla askeri yardımda bulunduğu Ukrayna'ya, İngiltere, Kanada ve Avrupa Birliği de yüklü miktarda destek verdi. Ancak 150 milyar doları aşan askeri yardımın ve gönderilen silahların başını Amerika çekti.

Pentagon ve ABD kanadı, Avrupa'nın yeterince yardım yapmamasından duyduğu rahatsızlığı gizlemedi. Öte yandan Amerikan siyasetinden farklı sesler yükseldi.

ABD Başkanı Donald Trump, doğrudan Ukrayna'ya yapılan askeri yardıma karşı çıktı ve gönderilen silahların barışa değil, savaşa hizmet ettiğini söyledi.

2024'te yapılacak ABD Başkanlık seçimlerinde, Donald Trump'tan sonra Cumhuriyetçilerin en güçlü aday adayı olan Florida Valisi Ron DeSantis de benzer bir çıkış yaptı. Savaşı "Rusya ve Ukrayna arasındaki basit bir toprak meselesi. ABD'nin ulusal çıkarları ile alakası yok. Bizim hedefimiz Çin olmalı" şeklinde tanımlayan Ron DeSantis, bütün Cumhuriyetçi adayların, Ukrayna'ya desteyi kısacağı veya bütünüyle bitireceği sinyalini vermiş oldu.

ÇİN Mİ, RUSYA MI

Amerikan derin devlet dergisi Foreign Policy, bu durumun Avrupa'da panik havası yarattığını, ABD başkanı Joe Biden'dan sonra da Ukrayna'ya desteğin devam etmemesinin, Rusya'nın çıkarına olacağını savundu.

Foreign Policy, popülerliği giderek düşen Joe Biden'ın ve Demokratların seçimleri kaybedebileceğini işaret ederken, analizinde "Çin mi, Rusya mı" ikilemine yen verdi.

Özellikle Cumhuriyetçi siyasiler, ABD'nin "Komik ve zayıf duruma düştüğünü" belirtti: "Gücümüzü gösteremiyoruz. Ukrayna'da adeta rezil olduk. Afganistan'da rezil olduk. ABD'nin gücünü, hala süper güç olduğunu göstermemiz lazım."

Cumhuriyetçiler, Ukrayna'ya yapılan askeri yardımların, ABD'yi adeta tükettiğini ve buna bir son verilmesi gerektiğini savunuyor: "Bizim elimizdeki askeri ekipmanları ve mühimmatları Ukrayna'da boşa heba etmememiz lazım. Bunlar doğrudan Pasifik'e gitmeli ve Çin'e karşı hazır edilmeli."

Öte yandan Demokratlar, Çin'e karşı daha sert bir politika izlenmesi fikrini desteklerken, Rusya'ya karşı da politikanın sürmesi gerektiğini iddia ediyor. Demokrat siyasetçilerin diplomasideki duruşu şu şekilde: "Rusya, Ukrayna'da yaptığı ile yoluna devam edememeli. Rusya'yı yenmek zorundayız. Değilse Tayvan'ın da Çin tarafından ele geçirilmesinin yolu açılır."

AYNI ANDA İKİ CEPHE

Demokratların iki cepheli planı, Cumhuriyetçiler tarafından "gerçekdışı" bulunuyor. Cumhuriyetçiler, ABD'nin giderek yükselen ve ekonomide adeta liderliğe göz diken Çin'in hafife alınamayacağını savunuyor. Bu teze göre ABD, Çin ile mücadele etmek için tüm imkanlarını ve müttefiklerini seferber etmeli ve tamamen Çin'e karşı, bir "süper güç yarışına" girmeli. Tıpkı Soğuk Savaş döneminde SSCB'ye karşı yapıldığı gibi…

ABD siyasetinde giderek artan "Çin'e odaklanma" eğiliminin yankısı, Avrupa'da endişeyle karşılandı.

Foreign Policy, Avrupa kulislerinin adeta panik içinde olduğunu, ABD tarafından yarı yolda bırakılmak istemediklerini ifade etti.

Odatv.com

  
85 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi4
Bugün Toplam309
Toplam Ziyaret1592648
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar28.835128.9507
Euro31.421631.5476
Hava Durumu
YAZILAR - DUYURULAR
TGB - DEVRİM
AKP - CEMAAT
SEÇİMLER
KÖŞE YAZILARI
YAZI DİZİSİ