• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
Üyelik Girişi
Site Haritası
Takvim
BELGESEL / FİLM
SİLİVRİ DAVALARI
AKP - PKK
YASA - HUKUK - ADALET
ORTADOĞU - BOP
YOLSUZLUKLAR -SATIŞLAR
AKP - İHANET
AKP ANAYASASI - BAŞKANLIK SİSTEMİ
2.NCİ DÜNYA SAVAŞI BELGESELİ. ( KİMİ BELGELER " YANLI " OLSA DA, İZLEYİN. GÜNÜMÜZE IŞIK TUTABİLİR. )

Kardak Türkiye için neden önemli

Kardak Türkiye için neden önemli

Kardak kayalıkları bölgesinde Türkiye fiili devlet uygulaması olarak keşif-karakol görevi başlatmıştır.

 Karakter boyutu :  

Ege’de Egemenliği Anlaşmalarla Yunanistan’a Devredilmemiş Ada, Adacık ve Kayalıklar sorunu, Figen Akat isimli Türk ticaret gemisinin 25 Aralık 1995 tarihinde Çavuş adamızdan 2,5; Bodrum Gümüşlük sahilinden 3.8 deniz mili uzaklığındaki Doğu Kardak kayalığında karaya oturmasıyla gündeme gelmiştir.

Söz konusu kayalıkların egemenliği sorunu çok kısa bir süre içinde krize dönüşmüş, Türk-Yunan Sahil Güvenlik ve Deniz Kuvvetlerini Güney Ege’de karşı karşıya getirmiştir.

29 Ocak 1996 saat 11.00 civarında 6’şar kişiden oluşan iki Yunan Sualtı Taarruz Timinin (OYK- Omado Yumurhon Kataspofon) Doğu Kardak kayalığına çıkmasını Türkiye, sınırlarının ve dolayısıyla egemenlik haklarının ihlali olarak ilan etmiştir.

YUNANİSTAN İLE ARAMIZDA RESMEN GÜNDEME GETİRİLMEYEN…

Türk Sualtı Taarruz Timleri(SAT)’nin çok başarılı bir misilleme harekatıyla 31 Ocak 1996 saat 01.46’da Batı Kardak kayalığınaçıkarak kayalığa Türk bayrağı çekmesi sonucu gerginlik artmış, savaşın eşiğine gelinmiştir. Kriz önce Doğu Kardak Kayalığından Yunan ve akabinde Batı Kardak kayalığından Türk SAT Timlerinin 31 Ocak 1996 sabahı saat 08.30 civarında ayrılması ile askeri boyuttan siyasi boyuta taşınmıştır.

Kriz sonrası Yunanistan hükümeti, muhalefet tarafından “milli ihanet” ile suçlanmış, “Yunan halkının gururu ezdirildi” denmiş ve hemen akabinde Yunanistan Genelkurmay Başkanı Oramiral Limberis istifa ettirilmiştir. Dönemin Yunan Başbakanı Simitis yazdığı kitapta; “Kardak'ı, Yunanistan'ın büyük bir acizliğini ortaya çıkaran bir olay olarak yaşadım.” demiştir.

Söz konusu tarihten itibaren Kardak kayalıkları bölgesinde Türkiye fiili devlet uygulaması olarak keşif-karakol görevi başlatmıştır. Bu görev halen Türk Sahil Güvenlik Komutanlığı tarafından yürütülmekte ve gerektiğinde Türk Deniz Kuvvetleri Komutanlığı tarafından desteklenmektedir.

Gerçekte Lozan’dan bu yana Yunanistan ile aramızda resmen gündeme getirilmeyen, Egemenliği Andlaşmalarla Yunanistan’a Devredilmemiş 13 ayrı grupta 156 ada, adacık ve kayalığın varlığı bu kriz vesilesiyle ortaya çıkmıştır. Konu muhtelif zamanlarda Milli Güvenlik Kurulunda görüşülmüştür. Ayrıca Yüksek Askeri Şura gündemine taşınmış, 1999 yılında Yunanistan’ın Ankara Büyükelçisine yazılı nota ile “Kardak kayalıklarının Türk toprağı olduğu” ilan edilmiştir.

TAŞ VE KAYA PARÇASI DENEREK ÖNEMSİZLEŞTİRİLMEMELİDİR

Kardak kayalıkları dahil 156 adet ada, adacık ve kayalığın egemenliği sorunu, Yunanistan ile aramızda mevcut ve Yunanistan’dan kaynaklanan karasuları, sözde 10 deniz millik hava sahası, adaların askersizleştirilmesi ve kıta sahanlığı gibi hukuken haklı olduğumuz anlaşmazlıkların çözümünde Türkiye’ye önemli avantajlar sağlayacaktır. Çünkü bu ada, adacık ve kayalıkların karasuları vardır ve karasuları olduğu için hava sahası da vardır. Kıta sahanlığı ve üzerlerinde ekonomik bir faaliyet olursa adaların kendilerine ait Münhasır Ekonomik Bölgeleri de vardır. Dolayısı ile son 21 yıldır gündemde bulunan söz konusu ada, adacık ve kayalıkların egemenliği tartışması esasen çok boyutludur. Halen bu ada, adacık ve kayaların oluşturduğu karasuları alanı Ege’nin yaklaşık % 6’lık kısmını oluşturmaktadır. Ege’de halen Yunanistan’ın % 43,5; bizim ise sadece % 7,5 oranında karasuları alanına sahip olduğumuz dikkate alındığında, % 6’lık ilave pay % 80 oranında ilave egemenlik alanı demektir. Denizde suüstündeki bir nokta kadar kayalık bile karasuları dikkate alındığında 388 kilometre karelik bir egemenlik alanıoluşturacaktır. Dolayısıyla bu adacık ve kayalıklar taş ve kaya parçası denerek önemsizleştirilmemelidir.

Kardak krizi, tarihi süreç içinde egemenliği herhangi bir anlaşma ile Yunanistan’a hukuki yolla devredilmemiş 156 ada, adacık ve kayalık üzerinde Türk egemenliğinin devam ettiğinin ortaya çıkmasına neden olmuştur. Bu sorun, Yunanistan’a karşı hukuken güçlü olduğumuz alanların başında gelmektedir. Uluslararası Adalet Divanı’nda 2002 yılında sonuçlanan Eritre-Yemen ada paylaşımı anlaşmazlığının çözüm şekli bu konudaki haklılığımızı güçlendirmiştir. Yunanistan da bu konudaki hassasiyetin ve şartların aleyhine gelişebileceğinin farkındadır.

YUNAN TOPLUMUNDA YIKIM ETKİSİ YAPACAK

Statüsü antlaşmalarla belirlenmemiş olan toprakların egemenliğinin belirlenmesinde fiilî devlet uygulamaları çok önemlidir. Ege’de söz konusu ada, adacık ve kayalıkların egemenliğine yönelik önemli işaretlerden olan fiili devlet uygulamalarında kriz sonrası tarafımızdan gerekli iradenin gösterildiği söylenemez. Yunanistan ise tam aksine kendilerinin İmia ismini verdikleri Kardak krizi sonrası tüm Ege’de fiili devlet uygulamalarını artırmıştır. Bu uygulamalar kapsamında Egemenliği Anlaşmalarla Yunanistan’a Devredilmemiş Ada, Adacık ve Kayalıklara bayrak dikmek, asker bulundurmak, devlet büyüklerince ziyaret etmek ve dini ayinler düzenlemek gibi işgal olarak değerlendirilecek faaliyetler ulusal basınımıza da yansımıştır.

Söz konusu ada, adacık ve kayalıkların egemenliği sorunu Yunanistan’ın yumuşak karnıdır. Yunanistan, egemenliği anlaşmalarla kendisine devredilmeyen, Osmanlı İmparatorluğu'ndan Türkiye Cumhuriyeti'ne halefiyet yoluyla intikal eden ada, adacık ve kayalıkların Türkiye tarafından re’sen sahiplenilmesinin açığa çıkartılmasından rahatsızdır.

Yunanistan, hukuken bizim güçlü olduğumuzun ve gerektiğinde Uluslararası Adalet Divanı’na gidildiği takdirde en azından 156 coğrafi formasyonun hepsine sahip olamayacağının farkındadır. Neticede, Yunanistan; Uluslararası Adalet Divanı kararı ile Türkiye’ye toprak terk etmek zorunda bırakılırsa bu durum aşırı milliyetçi Yunan toplumunda yıkım etkisi yapacak, siyasi kriz yaratacaktır.

Komşumuz Yunanistan ile ilişkilerimizi dostane bir ortamda sürdürmek için çaba sarfetmemize, normal dışı bir faaliyette bulunmamaya özen göstermemize rağmen Yunanistan’ın kasıtlı ve hasmane uygulamalarını ikazlara aldırmaksızın sürdürmesine karşı Ege’de egemenliği Yunanistan’a hiçbir zaman devredilmemiş ada, adacık ve kayalıklara yönelik siyasetimizin kapsamlı bir şekilde ele alınması, fiili devlet uygulamalarımızın zamanlama dikkate alınarak iç siyasete alet edilmeyecek şekilde ve tedricen güçlendirilerek devam ettirilmesi, Avrupa Birliği’nin üyelik sürecini askıya alma ve diğer ülkelerin de benzeribaskılarına direnç gösterilmesi gerekmektedir.

VE ŞEHİTLERİMİZ UNUTULMAMALI

Kardak kayalıklarının Türk toprağı olduğu diplomatik yollardan Yunanistan’a ve dünyaya ilan edildiğine göre fiili devlet uygulamalarımız Kardak kayalıklarından daha çok ve gerektiğinde isimleri açıklanacak diğer ada, adacık ve kayalıklara yönelik yapılmalı, etrafında ve yakınında dolaşma faaliyetleri ise“ada ziyaret edildi”benzeri gerçek dışı haberlerle abartılmamalıdır.

Çok daha önemlisi, Yüce Türk Milletince, yakın geçmişte yaşananlardan ders alınarak,Genelkurmay Yunanistan-Kıbrıs Dairesinin kurucu Daire Başkanı ve Yunanistan Şube Müdürü ile şahsım dahil bu Dairede ve Deniz Kuvvetlerinde bahse konu ada, adacık ve kayalıklar konusunda görev yapan, bizzat Kardak harekatına katılan ve ülkemizin bağımsızlığını, bölünmez bütünlüğünü korumak için Yüce Önder Atatürk’ün akıl ve bilim rotasını izleyen emekli ve muvazzaf Türk Silahlı Kuvvetleri personelinin çok önemli bir kısmının tasfiye edildiği, özgürlüklerinin gasp edildiği ve şehitlerimiz unutulmamalı, benzer ihanetlere asla müsaade edilmemelidir.

E. Koramiral Can Erenoğlu

Odatv.com

 

Yorumlar - Yorum Yaz
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi5
Bugün Toplam317
Toplam Ziyaret1592656
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar28.835128.9507
Euro31.421631.5476
Hava Durumu
YAZILAR - DUYURULAR
TGB - DEVRİM
AKP - CEMAAT
SEÇİMLER
KÖŞE YAZILARI
YAZI DİZİSİ