• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
Üyelik Girişi
Site Haritası
Takvim
BELGESEL / FİLM
SİLİVRİ DAVALARI
AKP - PKK
YASA - HUKUK - ADALET
ORTADOĞU - BOP
YOLSUZLUKLAR -SATIŞLAR
AKP - İHANET
AKP ANAYASASI - BAŞKANLIK SİSTEMİ
2.NCİ DÜNYA SAVAŞI BELGESELİ. ( KİMİ BELGELER " YANLI " OLSA DA, İZLEYİN. GÜNÜMÜZE IŞIK TUTABİLİR. )

Yıllardır saklanan sır ortaya çıktı

MİT krizinin aktörlerinden savcı Sadrettin Sarıkaya’nın devlet tarafından uzun süredir “itirafçılaştırılmaya” çalışıldığı ancak başarılı olunamadığı öğrenildi.

 Karakter boyutu :  

MİT krizinin aktörlerinden savcı Sadrettin Sarıkaya’nın devlet tarafından uzun süredir “itirafçılaştırılmaya” çalışıldığı ancak başarılı olunamadığı öğrenildi. MİT Müsteşarı Hakan Fidan’ı tutuklatmak isteyen savcı Sarıkaya, 18 Şubat’ta yapılan bir operasyonla yakalanmıştı.

Sabah yazarı Ferhat Ünlü bugünkü köşesinde, bugün tutuklu olan savcı Sarıkaya’nın yıllardır nasıl “itirafçı” yapılmaya çalışıldığını yazdı. İşte o yazıdan ilgili bölümler…

“(…) Hikâye, FETÖ'nün, 7 Şubat 2012'de dönemin Başbakanı Erdoğan ameliyat masasında iken giriştiği başarısız MİT operasyonundan hemen sonra başlıyor.

Devlet, FETÖ'nün bu ilk saldırı girişimini savuşturduktan sonra Sadrettin Sarıkaya'yı itirafçı yapmak üzere harekete geçti. Sarıkaya'nın, kendisini önceden tanıyan eski Savcı Murat Yiğit'le 22 Şubat 2012'de yaptığı görüşmeden sonra...

Sarıkaya, o dönemde 7 Şubat'ın talimatını veren örgütüne değilse bile şimdi firari olan FETÖ'cü İstanbul eski Cumhuriyet Başsavcı Vekili Fikret Seçen'e kızgındı. İstihbari deyimle motifi, zaafı buydu ve itirafçı olmaya meyilliydi. 

ÜÇ ÇOCUĞU DA ASKER

Sarıkaya'yı ilk itirafçılaştırma girişimi başarısızlıkla sonuçlandı. Bunun sebebi, önemli bir ayrıntıda gizli. Sarıkaya'nın üç çocuğu da vaktiyle askeri okullara yerleştirilmişti. Elbette FETÖ tarafından... Çocuklarından en büyüğü -kızı- bir havacıydı, pilottu. Diğer ikisi ise karacı ve denizci...

Sarıkaya, 7 Şubat'tan beri, Şemdinli operasyonunu yaptıktan sonra sürekli FETÖ tarafından korunup kollanan, maaşa bağlanan soyadaşı Ferhat Sarıkaya gibi örgütün himayesindeydi. Orduya yerleştirilmiş çocukları üzerinden... Bu yüzden 17- 25 Aralık sürecinden önce itirafçı olması zordu. Nitekim olmadı da...

Sarıkaya, 17-25 Aralık'tan sonra gelgitler yaşamaya başladı. Ancak örgütünü satması düşük ihtimaldi. Devletten maddi beklentileri vardı. Çocuklarının korunmasını da istiyordu. Sarıkaya'nın o süreçte vereceği tek önemli bilgi, şayet biliyorsa (ki bilmemesi imkânsız, çünkü çocukları asker) 15 Temmuz darbe girişimini önceden haber vermesi olabilirdi. Onun dışında 7 Şubat'ın bir FETÖ operasyonu olduğu zaten aşikârdı. Sadrettin Sarıkaya'nın şimdi yakalandıktan sonra söyleyebileceği en önemli şey, Başbakan Erdoğan'ı devirme amacı taşıyan 7 Şubat operasyonunun bu tür ayrıntıları ve elbette 15 Temmuz'un bilinmeyenleri olabilir.

İSTİHAREYE YATTIM DİYORDU

Sarıkaya itirafçı yapılmaya çalışıldığı süreçte "Karar verdin mi, konuşacak mısın?" sorularına "İstihareye yattım, şu ara pek uygun değil" gibi sade suya tirit cevaplar veriyordu. Örgüt imamından aldığı "Senin için iyi olmaz. Sakın konuşma" talimatını 'istihare sonucu' gibi yansıtmaya çalışıyordu.

15 Temmuz hain darbe kalkışmasına uzanan süreçte Sadrettin Sarıkaya'yı yakın takibe aldı devlet. Yurtdışına pek sık gitmiyordu. (27 Ekim 2015'te bir Almanya seyahati oldu.) 15 Temmuz öncesinde Türkiye'de örgüt adına görevli gibiydi. Üç çocuğu da orduda olduğu için...

Murat Yiğit'in verdiği bilgiye göre 16 Temmuz sabahından sonra numarasını değiştirip yeraltına çekildi. Örgütü ve ailesi ile de 18 Şubat'ta yakalanacağı hücre evinde bulunan sim kartlarını kullanarak haberleşti.

Örgütünden kopamadığı için daha önce göreceli olarak iyi koşullarda itirafçı olmayı kabul etmeyen Sarıkaya şimdi adamakıllı sorgulanacak. Bu kez itirafçı olur mu, hep beraber göreceğiz. Yani filmin bundan sonrasını birlikte izleyeceğiz.

Öykünün buraya kadarki kısmında özellikle halen Türkiye'de saklanan firari FETÖ'cüler açısından 'ibretler' var. FETÖ'cülerin örgütleriyle ilişkisi, bir süre sonra terk edilmesi zor tehlikeli bir bağımlılık ya da bitirilmesi zor, yok edici, marazi bir duygusal ilişkiye dönüşüyor. Yol yakınken dönmeyenleri Sadrettin Sarıkaya'nın hikâyesini andıran bir son bekliyor.” 

Odatv.com


Yorumlar - Yorum Yaz
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi4
Bugün Toplam304
Toplam Ziyaret1592643
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar28.835128.9507
Euro31.421631.5476
Hava Durumu
YAZILAR - DUYURULAR
TGB - DEVRİM
AKP - CEMAAT
SEÇİMLER
KÖŞE YAZILARI
YAZI DİZİSİ