• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
Üyelik Girişi
Site Haritası
Takvim
BELGESEL / FİLM
SİLİVRİ DAVALARI
AKP - PKK
YASA - HUKUK - ADALET
ORTADOĞU - BOP
YOLSUZLUKLAR -SATIŞLAR
AKP - İHANET
AKP ANAYASASI - BAŞKANLIK SİSTEMİ
2.NCİ DÜNYA SAVAŞI BELGESELİ. ( KİMİ BELGELER " YANLI " OLSA DA, İZLEYİN. GÜNÜMÜZE IŞIK TUTABİLİR. )

Saddam’ın bütün ordusunu ABD’ye teslim eden tarikat!

Mehmet Akkaya

Mehmet Akkaya

Saddam’ın bütün ordusunu ABD’ye teslim eden tarikat!


   

Bu ve sonraki birkaç yazı, yüzyılın belki de en gizemli olayı hakkında. Türkiye’de olan biteni anlamaya da yarayan bu giz(em)li, ama dünya dengelerini değiştirecek önemdeki olay, ne yazık ki aydınlarımızın büyük kısmınca da bilinmiyor. 14 yıl geçmiş olmasına rağmen hem de.

Olay ve olayın merkezindeki gizli örgüt hakkında, sınırlı sayıdaki uzman ve akademisyenin gönderme yaptığı kaynak, sadece bir baskısı yapılan, herhangi bir yerde bir daha bastırılmayan bir kitaptır. Aksiyon dergisi kurucularından Ahmet Dinç’in, işgal sonrası Irak gözlemlerini yazdığı, “Babil’de Amerikan Tangosu: Saddam'ı Deviren Güdümlü Tarikat Kesnizani”adlı 2004’te Selis Kitaplar’da basılan kitap. İkinci baskısının yapılmamış ya da başka bir yayınevine bastırılmamış olması ise ayrı bir gizem. Önce biraz geriye gidip, Irak’ın işgal günlerini hatırlayalım.

ORDU ADETA BUHARLAŞMIŞTI

1 Mart 2003’te TBMM’de tarihi bir gün yaşandı. Türkiye’nin Irak’a sınır olan bölgesini 90 bin Amerikan askerine işgal ettirecek ve Türkiye toprakları kullanılarak Irak’ın kuzeyden de işgal edilmesini sağlayacak olan tezkere, Meclis’te reddedildi. Böylece Amerika’nın karadan çıkarma yapabileceği tek yer kaldı; Irak’ın güneyi... 20 Mart’ta güneyden işgale başladılar.

Saddam ülkeyi üç savunma bölgesine ayırmış, güneyi Ali Hasan Mecid’e, Bağdat’ı da içine alan orta Irak’ı oğlu Kusay’a, kuzeyi de Irak’ın ikinci güçlü adamı olarak bilinen İzzet Duri’ye vermişti.

Mecid güneyde direnmiş, çetin mücadeleler vermişti. Ama ne hava kuvvetlerinden ne de diğer bölgelerden destek gelmişti. 19 gün sonunda Mecit yenildi, ABD askerleri Kuyas’ın kontrolündeki iç bölgelere ve Bağdat’a ilerlediler.

Ama, orta bölgede, özellikle de asıl savaşın olması beklenen Bağdat’ın çevresinde ve içinde direniş olmamış, Saddamın ordusu, oğul Kuyas’ın komutasındaki askerler, adeta buharlaşmıştı.

Öğrenildi ki, dönemin en ileri savaş uçakları olan MİG 21’ler, başkası da uçurup işgalcileri bombalamasın diye çöle gömülmüştü. Gömme emrini veren ise, Irak Ordusu komutanları...

İHANETLERİN DE İHANETİ20 Mart’ta başlayan işgal, Bağdat’ta Saddam’ın heykelinin yıkıldığı 9 Nisan’a kadar sadece 20 gün sürmüştü. Oysa aynı ordu, İran ile 8 yıl savaşmıştı. İhanetin böylesi görülmemişti. Dahası, Amerikan askerleri, Bağdat’ı da içine alan oğul Kusay’ın bölgesine ve Duri’nin kuzey bölgesine kollarını salyayarak girmişlerdi ve katliam yapıyorlardı artık. Sadece uçakların gömülmesi emrini veren komutanlar değil, Saddam’ın öz oğlu ve İzzet Duri, ihanet etmişti. Dahası, Irak Ordusu’nun bütün komuta kademesi, Genelkurmay Başkanlığı, Kara ve Hava Kuvvetleri, hatta Saddam’ın en güvendiği efsanevi Cumhuriyet Muhafızları ve Medine Tümenleri bile...

Kan donduran durum... İhanetlerin de ihaneti...

Nasıl oldu, nasıl olabildi de komuta kademesinin tamamı düşmana çalıştı. Böylesine ele geçirme nasıl becerilmiş, kim yapmıştı?

CİNAYETLE BAŞLAYAN DÖNÜŞÜM

Bir tarikat... Adı “Kesnizani” tarikatı. 39 yıldır tarikatı yöneten son şeyhin, bir tek halka açık konferansına rastlayan televizyonda gören, radyoda duyan olmamış. Herhangi bir yerde basılmış bir tek resmi yok. Bilinen tarikatların belkide en giz(em)lisi. Tarikatın kökleri Kadiri tarikatına dayanıyor. Muhammet Keznizani’ye kadar faaliyetleri Süleymaniye çevresi ile sınırlı. Kürtçe’de “Nızani” bilmiyorum, “kes” hiç, “Kesnizani” ise, “bir şey bilmiyorum” anlamına gelir. Tarikatın Irak devleti ile ilişkileri iyi. Hatta devlet ve Saddam Hüseyin muhaliflerine karşı tutumu sert.

Ne olduysa Abdulkerim Kesnizani’den sonra oğul Muhammet’in tarikatıın başına geçmesinden sonra oldu. Sene 1978.

Muhammet, Bağdat Üniversitesi İdare ve İktisat Fakültesi mezunu. Gandi ve Nehru adlı iki oğlu var. Oğullarına verdiği isimden de anlaşılıyor ki, aydın ve emperyalizme mesafeli.

1980’de büyük oğul Gandi, faili meçhul bir cinayete kurban gidiyor.

Tarikatta ve Irak’ın tarihindeki önemli dönüşüm, bu cinayetle başlar...

Tarikat merkezine Mossad ve CIA ajanları karargah kurar. Tarikat yeniden yapılandırılır. Her şey, öğretiler, çalışma tarzı ve hedefler silbaştan oluşturulur. Şeyh Muhammet, ABD ve İsrail planının görünmez uygulayıcısı olmuştur artık. Küçük oğul Nehru ise İsrail’in emridir. Devamı yarın...


Yorumlar - Yorum Yaz
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam306
Toplam Ziyaret1564957
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar27.357527.4671
Euro29.010129.1264
Hava Durumu
YAZILAR - DUYURULAR
TGB - DEVRİM
AKP - CEMAAT
SEÇİMLER
KÖŞE YAZILARI
YAZI DİZİSİ