• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
Üyelik Girişi
Site Haritası
Takvim
BELGESEL / FİLM
SİLİVRİ DAVALARI
AKP - PKK
YASA - HUKUK - ADALET
ORTADOĞU - BOP
YOLSUZLUKLAR -SATIŞLAR
AKP - İHANET
AKP ANAYASASI - BAŞKANLIK SİSTEMİ
2.NCİ DÜNYA SAVAŞI BELGESELİ. ( KİMİ BELGELER " YANLI " OLSA DA, İZLEYİN. GÜNÜMÜZE IŞIK TUTABİLİR. )

MİT Tırları Olayı, MİT Tırlarında Ne Vardı?

MİT Tırları Olayı, MİT Tırlarında Ne Vardı?

MİT Tırları Olayı, MİT Tırlarında Ne Vardı?

Son zamanların en çok yankı uyandıran olaylarından biri olan MİT tırları davasında neler yaşandı, MİT tırları nereye gidiyordu, Can Dindar ve Erdem Gül cephesinde son durum nedir? İşte, merak ettiğiniz soruların cevapları detaylarda;

Haber güncelleme tarihi 21.07.2017 14:12

Son yılların en çok konuşulan davalarından biri olan MİT Tırları davası nedir, MİT Tırları davasında neler yaşandı, MİT Tırları nereye gidiyordu? MİT tırları olayı ile ilgili detaylı bilgiye haberimizde ulaşabilirsiniz.

Son Gelişme: MİT TIR'ları davasında bugün Enis Berberoğlu hakkında karar verildi. Verilen karar neticesinde Enis Beberoğlu 25 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

MİT Tırları Olayı Nedir?

mittir.jpg

MİT tırları olayı, 1 Ocak 2014’te Hatay’da, 19 Ocak 2014’te Adana’da silah yüklü oldukları iddiasıyla durdurulan ve arama yapılmaya çalışılan tır olayıdır ve krize yol açmıştır. Bu kriz kapsamında Hatay’da durdurulan tırın aranmasına MİT görevlileri izin vermedi ve arama yapan savcının görev yeri değiştirildi. Adana’da durdurulan tırların ise MİT’e ait olduğu Adana valiliği tarafında açıklandı.

 

MİT Tırları Nereye Gidiyordu?

mittir2.jpg

Mit tırları nereye gidiyordu şeklinde birçok varsayımlar üretildi. Başbakan Ahmet DavutoğluAnkara mitinginde Mit tırları ile yaptığı açıklamada o yardımların Bayırbucak Türkmenlerine gittiğini söyledi. Birçok karşıt düşünceye göre Mit tırlarında yer alan silahlar, İŞİD gibi birden farklı örgüte gidiyordu. Hükümet kanadı, geçtiğimiz aylarda Hatay’ın güneyinde Suriyetoprakları içerisinde Suriye ve dış güçlerle tek başına mücadele etmeye çalışan Bayırbucak Türkmenleri’nin yardıma ihtiyacından dolayı böyle bir sevkiyatın yapıldığı şeklinde açıklamalar yapıldı.

 

Türkmen Komutandan MİT Tırları Açıklaması

bayirbucak-002.jpg

Türkmen Komutan Suriye Türkmenlerine lojistik yardım götüren MİT’e ait tırların engellenmesinin kendilerine zarar verdiğini söyledi. Suriye’de Esed rejimi güçlerine karşı Türkmen bölgesini savunan Muhalif gruplardan Sultan Abdulhamit Han Tugayı’nın komutanı Abdullah, 19 Ocak 2014’de Suriye Türkmenlerine lojistik yardım götüren MİT’e ait tırların “ paralel yapı” tarafından engellenmesinin Türkmenlere zarar verdiği şeklinde açıklama yaptı.

Suriye’nin Türkiye’ye sınır Lazkiye vilayetinde, Hatay’ın Yayladağı ilçesi karşısında kalan Türkmenlerin yoğun yaşadığı yer olan Bayırbucak bölgesinde Esed rejiminin baskıları her geçen gün artıyor.

Milis güçleri karadan, Esed ordusu da zaman zaman hava saldırısıyla Türkmen bölgesini vuruyor. Bayırbucak Komutanı Abdullah, Türkiye’nin kendilerine her konuda yardımının olduğunu ve 19 Ocak 2014’te MİT tırları içerisnde yer alan malzemelerin de kendilerine getirildiğini ancak yaşanılan bu olayla Türkmenlerin çok zor durumda kaldığına değindi.

 

MİT Tırları Davasında Son Durum

candundar1-001.jpg

MİT’e ait yardım tırlarının durdurulması olayına ilişkin gizli kalması gereken bilgi ve fotoğraflara gazetede yer verdikleri gerekçesiyle yargılandıkları davada Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar’a devletin gizli kalması gereken bilgileri açıklama suçundan 5 yıl 19 ay, Erdem Gül’e ise bu suçtan 5 yıl hapis cezası verildi. İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesinde davaya ilişkin kararlar açıklandı.

Dündar ve Gül’ün “Türkiye Cumhuriyeti hükümetini kısmen kaldırmayı ya da görevlerini engelleme teşebbüs suçundan” beraatine karar veren mahkeme, “silahlı terör örgütüne üye olmaksızın bilerek ve isteyerek yardım etme” suçundan dolayı dosyanın ayrılmasına karar verildi.

Mit Tır'ları davasında sıcak gelişme6 Mayıs 2016'da Can Dündar'a 5 yıl 10 ay; Erdem Gül'e ise 5 yıl hapis cezası verildi.

 

NeOldu.com / Özel Haber


Yorumlar - Yorum Yaz
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi4
Bugün Toplam309
Toplam Ziyaret1592648
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar28.835128.9507
Euro31.421631.5476
Hava Durumu
YAZILAR - DUYURULAR
TGB - DEVRİM
AKP - CEMAAT
SEÇİMLER
KÖŞE YAZILARI
YAZI DİZİSİ