• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
Üyelik Girişi
Site Haritası
Takvim
BELGESEL / FİLM
SİLİVRİ DAVALARI
AKP - PKK
YASA - HUKUK - ADALET
ORTADOĞU - BOP
YOLSUZLUKLAR
AKP - İHANET
AKP ANAYASASI - BAŞKANLIK SİSTEMİ
2.NCİ DÜNYA SAVAŞI BELGESELİ. ( KİMİ BELGELER " YANLI " OLSA DA, İZLEYİN. GÜNÜMÜZE IŞIK TUTABİLİR. )

Türkiye’den Libya’ya giden silahlar petrol karşılığı mıydı?

Türkiye’den Libya’ya giden silahlar petrol karşılığı mıydı?

Eylül başında Yunanistan’da yakalanan ve İskenderun’dan yüklenip Libya’nın Misrata kentine gittiği sanılan silah yüklü geminin, “silah karşılığı petrol” anlaşması kapsamında yola çıkmış olabileceği iddia ediliyor.
Dış Haberler
Cumartesi, 19 Eylül 2015 17:15

Bolivya bandıralı Haddad 1 adlı gemi, Eylül başında Yunanistan sahil güvenlik güçleri tarafından durdurulup arandığında, geminin içerisinden 500 bin adet mermi, 5 bin adet tüfek ve 4 bin 900 karton sigara çıkmıştı.

Seyir kayıtlarına göre İskenderun’dan yük alan gemi, Libya’nın batıdaki limanlarından Misrata’ya gidiyordu. Misrata, halen Birleşmiş Milletler’in silah ambargosu uyguladığı, Müslüman Kardeşler’in merkezinde durduğu Libya Şafağı’nın elindeki bir bölge. Bitişiğinde ise IŞİD’in elinde tuttuğu Sirte bulunuyor.

NEREYE GİTTİĞİ HALEN ARAŞTIRILIYOR

Halen Girit’te bulunan gemide yüklü silah ve mühimmatın alıcısının kim olduğu ve nereden yüklendiği konusundaki araştırma devam ediyor. International Business Times’tan Umberto Bacchi’nin haberinde Yunan Sahil Güvenlik Güçleri’nden üst düzey bir kaynağa dayanılarak geminin Misrata’ya gittiğinin doğrulandığı aktarıldı.

Gemide bulunan silah ve mühimmatın ise Türkiye merkezli Torun Silah ve Yavex adlı şirketler tarafından üretildiği kaydedildi. Mermilerin 9 mm çapında olduğu ve gemideki tüfeklere uygun olmadığı kaydedildi.

DIŞİŞLERİ: SUDAN POLİSİNE GİDİYORDU

Geminin Eylül başında yakalanması sonrasında Dışişleri Bakanı Tanju Bilgiç Reuters’e, silah ve mühimmatın “Sudan emniyet güçlerine gittiğini” söyledi. Bilgiç, Yunan makamlarının aksi bir durum saptaması halinde işbirliği yapmaya hazır olduklarını da sözlerine ekledi.

Yavex firması da benzer bir açıklama yaparak, kargonun “başka bir ülkenin emniyet teşkilatına” gittiğini öne sürdü.

YUNANİSTAN: SUDAN’A GİTTİĞİNE İLİŞKİN BİR KANIT YOK

Ancak IBT’ye konuşan Yunan yetkili Bilgiç’in iddiasını doğrulayan herhangi bir kanıt bulunmadığını açıkladı. Yetkili, “Türk Dışişleri Bakanı’nın ne iddia ettiğinden bağımsız olarak biz ne gemiyle Sudan’ın bahsedilen kurumu arasında bu tür bir ilişki kurulduğunu ne de geminin Sudan topraklarına gittiğini gösteren bir belgeye rastladık” dedi.

PETROL KARŞILIĞI SİLAH ANLAŞMASI MI?

Bolivya bandıralı olan Haddad 1 adlı geminin mevcut sahibi Mısırlı bir şirket olsa da işletmeciliğini Suriye’nin Tartus limanında kurulu görülen Phoenicia Maritime LLC adlı bir şirket yapıyor.

IBT’de yer alan iddiaya göre geminin Müslüman Kardeşlerin merkezinde durduğu Libya Şafağı ile yapılan bir petrol karşılığı silah anlaşması çerçevesinde bölgeye gönderilmiş olması ihtimali mevcut. Yunan yetkililerin gemideki yükün alıcısının kim olduğuna ilişkin araştırmaları ise sürüyor.

Libya Şafağı ile çatışma halinde bulunan, Batı destekli Tobruk hükümeti başbakanı Abdullah el Tinni ise Şubat ayında Ankara’yı, rakiplerini silahlandırmakla suçlamıştı.


Yorumlar - Yorum Yaz
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi6
Bugün Toplam609
Toplam Ziyaret1257776
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar18.413718.4875
Euro17.778417.8496
Hava Durumu
YAZILARIM - DUYURULARIM
TGB - DEVRİM
AKP - CEMAAT
SEÇİMLER
YAZI DİZİSİ