• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
Üyelik Girişi
Site Haritası
Takvim
BELGESEL / FİLM
SİLİVRİ DAVALARI
AKP - PKK
YASA - HUKUK - ADALET
ORTADOĞU - BOP
YOLSUZLUKLAR -SATIŞLAR
AKP - İHANET
AKP ANAYASASI - BAŞKANLIK SİSTEMİ
2.NCİ DÜNYA SAVAŞI BELGESELİ. ( KİMİ BELGELER " YANLI " OLSA DA, İZLEYİN. GÜNÜMÜZE IŞIK TUTABİLİR. )

Ödüllü Gazeteci Seymour Hersh Yazdı: ‘Silahlar Türkiye aracılığıyla Suriye’ye taşındı’

Ödüllü Gazeteci Seymour Hersh Yazdı: ‘Silahlar Türkiye aracılığıyla Suriye’ye taşındı’

Ödüllü Gazeteci Seymour Hersh Yazdı: ‘Silahlar Türkiye aracılığıyla Suriye’ye taşındı’

  
   

ABD’li gazeteci Seymour Hersh, Avrupa’nın edebiyat dergisi London Review of Books’a Washington’un Suriye politikasını anlatan bir makale yazdı. Pulitzer ödüllü gazeteci Hersh makalesinde bazı bilgileri Beyaz Saray’ın Suriye politikasına karşı ordu içindeki muhalefetin, Savunma İstihbarat Teşkilatı (DIA) ile Genelkurmay Başkanlığı’nın 2013 yılında hazırladığı ortak rapora dayandırıyor. 

Makalede, söz konusu rapora kadar CIA’in Katar ve Suudi Arabistan’ın desteğiyle, Libya’daki silahları Türkiye aracılığıyla Suriye’ye taşıdığı ileri sürüldü. Hersh’e konuşan eski bir ABD Genelkurmay danışmanı, Suriye Devlet Başkanı Esad’a karşı savaşanları silahlandırma yönündeki ABD politikasının Türkiye ile birlikte belirlendiğini ve sonuçta bu politikanın el Nusra ve IŞİD dahil bütün muhalefete desteğe dönüştüğünü söyledi. 

‘TÜRKİYE YILLARCA IŞİD’İ DESTEKLEDİ’

Bu karar çerçevesinde ABD Genelkurmayı, Libya’dan Suriye’ye giden silah akışını engellemek istedi. Ancak Başkan Obama’nın emri ile devam eden silah akışını durdurmak mümkün olmadığından, Genelkurmay CIA’ye “Türkiye’nin cephaneliğindeki silahları Suriyeli muhaliflere gönderelim. Hem daha ucuz, hem ulaşması daha az zaman alır” önerisinde bulundu.

Hersh’e konuşan bir ABD Genelkurmay danışmanı, bu süreçte “ABD ordusunun güvendiği, ancak Erdoğan’a sadık olmayan Türklerle çalıştıklarını” iddia etti. 

Haberde ayrıca, ABD istihbaratının telefon dinlemeleri ve insan kaynakları aracılığıyla, Türkiye’nin yıllarca Nusra Cephesi’ni, daha sonra da IŞİD’i desteklediğine dair kanıtlara sahip olduğu da ileri sürüldü. (DIŞ HABERLER)


Yorumlar - Yorum Yaz
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi5
Bugün Toplam230
Toplam Ziyaret1593988
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar28.853828.9694
Euro31.088531.2131
Hava Durumu
YAZILAR - DUYURULAR
TGB - DEVRİM
AKP - CEMAAT
SEÇİMLER
KÖŞE YAZILARI
YAZI DİZİSİ