• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
Üyelik Girişi
Site Haritası
Takvim
BELGESEL / FİLM
SİLİVRİ DAVALARI
AKP - PKK
YASA - HUKUK - ADALET
ORTADOĞU - BOP
YOLSUZLUKLAR -SATIŞLAR
AKP - İHANET
AKP ANAYASASI - BAŞKANLIK SİSTEMİ
2.NCİ DÜNYA SAVAŞI BELGESELİ. ( KİMİ BELGELER " YANLI " OLSA DA, İZLEYİN. GÜNÜMÜZE IŞIK TUTABİLİR. )

Kumpası bitiren iki hakim için çok tartışılacak karar

Kumpası bitiren iki hakim için çok tartışılacak karar

Atamaya yüksek yargıda yoğun tepki gösterildiğini ancak yapılan bu itirazların HSK tarafından göz önüne alınmadığını öğrendi.

 Karakter boyutu :  

İstanbul Askeri Casusluk Davası ve Poyrazköy Davası’nı bitiren Mahkemenin Başkanı Selçuk Kaya'nın görevden alındığı öğrenildi.

Özel Yetkili Mahkemelerde görülen İstanbul Askeri Casusluk ve Poyrazköy Davalarında sahte delillerle birçok muvazzaf asker tutuklanmış ve haklarında ağır cezalara hükmedilmişti. Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği Davası ve Amirallere Suikast Davası olarak bilinen yargılamalarda da dernek yöneticileri ve genç teğmenler, FETÖ tarafından hedef alınmıştı. Bu davalarda yargılanan Ali Tatar ve Prof. Dr. Türkan Saylan soruşturma aşamasında hayatını kaybeden kumpas mağduru kişiler arasındaydı.

O HAKİMİ GÖREVDEN ALDILAR

İstanbul Anadolu 5. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanlığı görevini yürütürken, Özel Yetkili Mahkemelerin kapatılması sonrasında tüm sanıklar hakkında beraat kararı veren ve FETÖ mensupları hakkında suç duyurusunda bulunan Selçuk Kaya, verdiği kararlar Yargıtay tarafından en fazla onanan Daire Başkanı olarak da biliniyor.

Kaya, İstanbul Anadolu 5. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanlığı görevinin ardından İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 20. Daire Başkanı olarak atanmıştı. Kaya, Daire Başkanlığı döneminde istinaf mahkemelerinde ilk duruşmayı yapan hakim olarak tanınmaktaydı.

Hakim Kaya'nın, 16 Nisan referandumundan sonra yeni oluşturulan HSK’nın 3 Temmuz 2017 tarihindeki kararnamesiyle Bakırköy Asliye Ceza Mahkemesi Hakimi olarak görevlendirildiği öğrenildi.

KUMPASI ÇÖKERTEN BİR HAKİM DAHA...

Odatv yargı kaynaklarından, atamaya yüksek yargıda yoğun tepki gösterildiğini ancak yapılan bu itirazların HSK tarafından göz önüne alınmadığını öğrendi. HSK ise Kaya’nın neden görevden alındığına dair herhangi bir açıklama yapmadı. 

Ayrıca geçen günlerde, aynı davalarda verilen beraat kararlarında imzası olan İzmir 9. Ağır Ceza Mahkemesi Üyesi Melda Şahin de Van’a tayin edilmiş, bu tayin de birçok kesimden tepkiye neden olmuştu. 

ERSÖZ: YENİ BİR YARGI VESAYETİNE ASLA İZİN VERİLMEMELİ

Kritik kararlara imza atan hakimlerin tenzili rütbeyle tayinine ilişkin Odatv’ye açıklamalarda bulunan, kumpas davalarının avukatlarından Hüseyin Ersöz şu ifadeleri kullandı:

“FETÖ’nün en güçlü olduğu yıllarda çok cesur kararlar alan Selçuk Kaya ve Melda Şahin gibi hakimler hakkında yapılan atamalar, olağan karşılanabilecek tasarruflar değil. Yargı içindeki liyakat ve teamüllerle oluşan dinamiklere dışarıdan müdahalelere HSK’nın set koyması gerekirken, son dönemde bunun tam aksi kararlara şahit oluyoruz. FETÖ sonrası dönemde, mahkemelerin bağımsız ve tarafsız kararlar vereceği bir ortam oluşturulması beklentimiz, bu tasarruflarla kaygı verici bir boyuta ulaşmış durumda. Türkiye’de yeni bir yargı vesayetine asla izin verilmemeli. Her yönüyle başarılı bir yargıç olan Selçuk Kaya’nın görevden alınması hakim güvencesine de aykırı.” 

Odatv.com


Yorumlar - Yorum Yaz
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi4
Bugün Toplam320
Toplam Ziyaret1564971
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar27.357527.4671
Euro29.010129.1264
Hava Durumu
YAZILAR - DUYURULAR
TGB - DEVRİM
AKP - CEMAAT
SEÇİMLER
KÖŞE YAZILARI
YAZI DİZİSİ