• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
Üyelik Girişi
Site Haritası
Takvim
BELGESEL / FİLM
SİLİVRİ DAVALARI
AKP - PKK
YASA - HUKUK - ADALET
ORTADOĞU - BOP
YOLSUZLUKLAR -SATIŞLAR
AKP - İHANET
AKP ANAYASASI - BAŞKANLIK SİSTEMİ
2.NCİ DÜNYA SAVAŞI BELGESELİ. ( KİMİ BELGELER " YANLI " OLSA DA, İZLEYİN. GÜNÜMÜZE IŞIK TUTABİLİR. )

İsrail'in gözünden Balfour'un 100. yılı

İsrail'in gözünden Balfour'un 100. yılı

2 Kasım 2017’de, modern çağların en önemli politik bildirgelerinden biri olan Balfour Deklarasyonu'nun 100. yıldönümü kutlanıyor.

 Karakter boyutu :  

Modern çağların en önemli politik bildirgelerinden biri olan Balfour Deklarasyonu'nun 100. yıl dönümü 2 Kasım'da kutlanıyor. Konu hakkında İsrail medyasında da birtakım haberler çıkmaya devam ediyor.

Yvette Alt Miller'in yazdığı Selim Amado'nun çevirdiği o yazı:

2 Kasım 2017’de, modern çağların en önemli politik bildirgelerinden biri olan Balfour Deklarasyonu'nun 100. yıldönümü kutlanıyor. İşte bu temel dönüm noktası hakkında bilmek gereken beş önemli nokta var.

1. BALFOUR DEKLARASYONU NEDİR?

Bu bildiri, İngiliz Hükümeti tarafından İsrail topraklarındaki Yahudi halkı için bir vatan kurulması taahhüdü idi. Yaklaşık 2000 yıl süren sürgünden sonra, bir Yahudi devletinin bir kez daha gelişeceğine dair bir vaat sunmaktaydı

2 Kasım 1917'de İngiltere Dışişleri Sekreteri Lord Balfour, Lord Rothschild'e uluslararası bir Yahudi cemaatinin dikkatini çekmesini istemek için bir mektup yazdı.

Majesteleri Hükümeti Filistin'de Yahudi halkının ulusal bir ev kurulmasını desteklemektedir ve bu nesnenin gerçekleştirilmesini kolaylaştırmak için elinden gelen çabayı gösterecek, sivil ve dini haklara zarar verecek hiçbir şey yapılmayacağı açıkça anlaşılıyor. Filistin'deki mevcut Yahudi olmayan toplulukların veya herhangi bir başka ülkedeki Yahudilerin hak ve siyasi statüsünü aynen devam edecektir.

Balfour Bildirgesi’nden yirmi yıl önce, İsviçre, Basel'deki Birinci Siyonist Kongrede, Yahudi liderler "Siyonizm, kamu hukuku çerçevesinde güvence altına alınan Filistin'deki Yahudi halkı için bir yuva kurmaya çalışıyor" şeklindeki Yahudi siyasal kendi kaderini tayin ilkesini oluşturdu. Balfour Deklarasyonu bu sözü yasallaştırdı. Genç İsrail devlet adamı Abba Eban, "Onu modern tarihte Yahudi halkının kesin ve anlamlı diplomatik zaferi" olarak nitelendirdi.

2. BRİTANYA, BALFOUR DEKLARASYONU'NDA VAAT ETTİĞİ TOPRAĞI KONTROL ETMEMEKTEYDİ

Balfour Deklarasyonu çıkarıldığında, İngiltere, Birleşmiş Milletler, Avusturya, Bulgaristan ve Osmanlı İmparatorluğuna karşı İngiltere, Fransa, Belçika, Rusya ve İtalya'yı bir araya getiren I. Dünya Savaşı'yla savaşmanın tam ortasındaydı. (2 Kasım 1917'de Amerika Birleşik Devletleri resmi olarak Osmanlı İmparatorluğu ile savaş halinde olmasa da Birleşik Devletler yedi ay boyunca İngiltere ile birlikte savaşıyordu.)

İngiltere, Osmanlı İmparatorluğu tarafından 400 yıldır kontrol edilen İsrail Toprakları'nı kontrolü altına almak kararındaydı.

Tarihçiler, İngiltere'nin ve müttefiklerinin savaşın ortasında Yahudi halkına böylesine kapsamlı bir söz vermesini motive eden şeyleri tartışıyorlar. Bazıları zamanın İngiliz siyasetçilerinin Yahudi halkının durumuyla sempati duyduğuna ve Yahudi ulusunu eski vatanına geri getirmesini desteklediğine inanıyor. Diğerleri, Yahudilerin gücü ve iktidarı illüzyonuna işaret ediyor. İngilizler ve Avustralya güçleri İsrail topraklarını kapattıkça, Londra'daki politika yapıcılar, dünya güçlerinin oradaki Ingiliz hakimiyetıni kabul etmesini istiyorlardı.

Yahudi halkına vatanını yeniden iade etme sözü, İngiltere'nin bölge üzerindeki ahlaki haklarını savunmak ve Britanya'nın iddialarını desteklemek için evlerinden Yahudileri kendi hükümetlerine, özellikle Birleşik Devletler ve Rusya'ya lobi yapmak için harekete geçirmenin güçlü bir yolu gibi görünüyordu.

3. BALFOUR DEKLARASYONU KISA VE BELİRSİZ GÖRÜNÜYOR NEDEN BU KADAR ÖNEMLİ OLDU?

Balfour Deklarasyonu, çağdaş çağın ilk uluslararası bildirgelerinden biriydi.

Önce küçük bir geçmiş… 1916'da savaşın ortasında İngiltere ve Fransa, “Kutsal Toprakları” Osmanlı'dan almaya kalkarlarsa araziyi adil bir şekilde bölüşeceklerini kabul eden gizli bir belge imzaladılar. Bu, İngiliz diplomat Sir Mark Sykes ve Francois Georges-Picot'ın adını taşıyan “Sykes Picot Anlaşması” olarak biliniyordu.

Sykes-Picot Anlaşması başlangıcından beri hiç de popüler değildi. Bolşevikler, Kasım 1917'de iktidara gelince, öfkeli halleriyle gizli anlaşmayı yayınladılar. İngiltere'de David Lloyd George 1916'nın sonunda Başbakan oldu ve Sykes-Picot'un Fransızları tercih ettiğini hissetti; Sir Sykes'ı anlaşmayı müzakere etmekle görevlendirdi.

Sykes önde gelen bir Siyonist idi ve  Nahum Sokolov adlı bir İbranice gazeteci yardımda bulundu. Sokolov, Rusya'da doğdu ve Yahudi bir vatan vatanının güçlü şampiyonu oldu. Theodore Herzl'in bir Yahudi devleti hakkındaki hayali romanını İbranice'ye çeviren kişi o.

Sokolov parlak ve karizmatikti ve kısa süre sonra İsrail topraklarında bir Yahudi devlet için bir pan-Avrupa konsensüsü toplanarak Avrupa'daki diplomatik toplantılarda yola çıktı. Fransa ve İtalya'daki yetkililerle yapılan toplantılarda Sokolov, İsrail topraklarına göç eden  Yahudi toplulukların başarılı olduğunu ve Yahudilerin çölü yeşerttiğini belirtti. Doğuda ilk kez binlerce yıldan beri bu topraklar işlenmeye ve verimli hale getirilmeye başlanmıştı..

Onun yardımı ile Birinci Dünya Savaşı Müttefikleri arasında fikir birliği oluştu, İsrail Topraklarının Yahudilere vatan olması gerektiği çağrısı çıktı. Papa Benedict, Tanrı'nın Yahudilerin İsrail'de bir ev kurma isteğinin olduğuna inandığını söyleyerek, "Evet, evet, Yahudilerle iyi komşular olacağımıza inanıyorum" dedi.

Fransa Dışişleri Bakanı Jules Cambon, ülkesinin Yahudi devletine verdiği desteği açıkladı. Chambon Mektubu olarak bilinen duruma gelince, Fransa şunu belirtti:

(I) Müttefik Devletlerin korunmasıyla İsrail halkının yüzyıllar önce sürgüne gönderildiği bu topraklarda Yahudi uyrukluğunun rönesansında yardımcı olmak bizler için bir adalet ve tazminat davasıdır.

Washington'da Başkan Wilson bir tedirginlikle karşı karşıya kaldı: Siyonizm, Dışişleri Bakanlığı'nda oldukça sevimsiz bir milliyetçi hareket olarak gözükmekteydi, ancak adalet danışmanları Başkan'a çağrıda bulundu. Ekim 1916'da, Balfour Deklarasyonu hazırlandığında, Pres. Wilson, dışişleri danışmanı olan Albay Edward House'u bürosuna çağırdı ve İngiliz meslektaşına resmi olarak destek vermesine dikkat etmesini istedi.

Böylece, Kasım 1917'de Balfour Deklarasyonu çıkarıldığında, geniş bir koalisyonun sonucu halindeydi, günün önde gelen demokrasileri adına yapılan bir açıklama... Günün liberal demokrasilerinin İsrail topraklarında bir Yahudi vatanını desteklediğini bildiren, ahlaki bir açıklamanın yanı sıra siyasi bir bildiriydi.

4. BEYANNAMENİN YERİNE GETİRİLMESİ

Balfour Beyannamesi hükümlerini uluslararası hukukta öngören Uluslar Ligi önsözünün bir parçası haline geldi. Yahudilerin "ulusal evi" resmi yasal bir taahhüt haline geldi ve zafer kazanan müttefikler, o zamanlar Ürdün-ötesi Filistin (Transjordanian Palestine) olarak bilinen bölgelerin (mandate) yöneticisi olarak, bir Yahudi devletinin kurulmasını öngörmüş olmakla Britanya'yı suçladılar..

1918-1936 yılları arasında 150.000 Yahudi daha Filistin'e yerleşerek oradaki aslen sağlam Yahudi cemaatini güçlendirdi ve tüm Yahudi kasabalarını, şehirleri ve çiftliklerini gördü ve çölü yeşil renge döndürdü. Sonra felaket başladı. 1936'da Yahudi karşıtı bir dizi ayaklanma, İsrail topraklarında yüzlerce Yahudi'yi öldürdü ve Filistin'e Yahudi göçünün sona ermesini Arap tezkeresine kaptıran ölümcül 1939 İngiliz Beyaz Kitabına yol açtı; tıpkı Hitler'in ölüm makinesi olarak gerekli olduğu gibi Avrupa Yahudilerini öldürmeye başladı.

Holokost'tan sonra İngiltere, umutsuz Holokost kurbanlarını Filistin'e kabul etmeyi reddetti. Yaklaşık 113.000 kaçak olarak geldi, ancak İngiltere, Balfour Deklarasyonu'nda belirtilen bir Yahudi devletinin vaadini giderek azaltma sürecinde başarılı olamadı. Birleşmiş Milletler, kendi durumunu değerlendirmek için Filistin'e bir komisyon gönderdi ve Britanya yönetiminin sona ermesiyle Filistin'in Yahudi ve Arap devletlerine bölünmesi gerektiği kararına vardı.

Balfour Deklarasyonu’ndan 30 yıl sonra Kasım 1947'de BM, Filistin'i bölmek için oy kullandı: 33 ülke onay verdi ve 13 ülke karşı çıktı. Bölgenin Yahudileri, 14 Mayıs 1948'de İngiliz birliklerinin boşaltılmasıyla ortaya çıkan yeni toprakları büyük bir coşkuyla kucakladılar. Araplar bölünmeyi tanımayı reddetti ve yeni Yahudi devletine karşı bir savaş başlattı.

5. BALFOUR BEYANNAMESİ'NİN 100. YILINI KUTLUYORUZ

İsrail'in eleştirmenlerinden birçoğu 100. doğum gününde Balfour Deklarasyonu’nu protesto etmek için hazırlanıyor. Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, İngiltere'nin Balfour Bildirgesi'nin 100. yılını kutlamamasını ve Dava Açılış Bildirgesini yayınlaması için İngiltere'ye dava açacağını ve Arap ülkelerinin de dava açmasını istediğini söyledi.

İngiltere'de binlerce kişi, Balfour Beyannamesi'nin Yahudilerin kendi durumlarına "kitlesel göç" yapmaya hakları olduğunu iddia etmesine ve bu şekilde eşitsizlik yaratan, yüz yıllık eski hükumet bildirisi  için "özür dilemesi" çağrısında bulunuyor, bu hususta bir ‘’online petition’’ dilekçesi imzalamakta.

Buna rağmen İngiliz Hükümeti Bildirgeye desteğini tekrar teyit etti. Yayınlanan Nisan 2017 tarihli resmi bir bildiride tarihi belgenin ardındaki tarihi geçmişi anlatırken, ‘’İsrail Devleti'ni yaratmamızdaki isabetten gurur duyuyoruz’’ deniyor. Birinci Dünya Savaşı'nın ortasında "rakip imparatorluk güçleri" dünyasında "Bildiri" yayımlandı ve "Bağlamında, bu tür güçlü tarihsel ve dini bağları olan topraklarda Yahudi halkı için bir ana vatan kurmak doğruydu. Ve özellikle yüzyıllarca sürecek zulmün arka planına karşı yapılacak ahlaki bir şey" olduğu söylenmekte.

İngiltere'de 4 Kasım Cumartesi "Balfour Shabbat" ilan edildi. Ülke genelindeki sinagoglar Balfour Deklerasyonu kutlamaları yapacak ve İngiltere Baş Hahamı Efrayim Mirvis, Balfour Deklerasyonu'nun 100 yıllık armağanı için Tanrı'ya şükretmek için bir dua metni hazırlıyor.

Çeviri: Selim Amado

Odatv.com


Yorumlar - Yorum Yaz
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam317
Toplam Ziyaret1592656
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar28.835128.9507
Euro31.421631.5476
Hava Durumu
YAZILAR - DUYURULAR
TGB - DEVRİM
AKP - CEMAAT
SEÇİMLER
KÖŞE YAZILARI
YAZI DİZİSİ