• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
Üyelik Girişi
Site Haritası
Takvim
BELGESEL / FİLM
SİLİVRİ DAVALARI
AKP - PKK
YASA - HUKUK - ADALET
ORTADOĞU - BOP
YOLSUZLUKLAR -SATIŞLAR
AKP - İHANET
AKP ANAYASASI - BAŞKANLIK SİSTEMİ
2.NCİ DÜNYA SAVAŞI BELGESELİ. ( KİMİ BELGELER " YANLI " OLSA DA, İZLEYİN. GÜNÜMÜZE IŞIK TUTABİLİR. )

Hariri’nin istifası hiç de göründüğü gibi değil

Hariri’nin istifası hiç de göründüğü gibi değil

Ortadoğu uzmanı Robert Fisk, Hariri’nin 3 Kasım Cuma günü Riyad’a ulaşır ulaşmaz gözaltına alındığını belirtirken, “Hariri’nin istifası hiç de göründüğü gibi değil” dedi.

 Karakter boyutu :  

Geçen cumartesi günü Suudi Arabistan’dan istifasını duyuran Lübnan Başbakanı Saad Hariri’nin attığı bu adım ve durumuna ilişkin soru işaretleri sürüyor. İngiliz İndependent Gazetesinin tanımış yazarı ve Ortadoğu uzmanı Robert Fisk, Hariri’nin 3 Kasım Cuma günü Riyad’a ulaşır ulaşmaz gözaltına alındığını belirtirken, “Hariri’nin istifası hiç de göründüğü gibi değil” dedi.

Robert Fisk, Beyrut mahreçli yazısında, Saad Hariri’nın “basına gelenleri öngörmediğinin” kanıtı olarak, Hariri’nin ajandasında 6 Kasım Pazartesi günü için yer verilen IMF ve Dünya Bankası ile buluşmaları ve su kalitesi iyileştirilmesine ilişkin bir dizi görüşmeleri gösteriyor. Fisk şöyle devam ediyor:

“Saad Hariri, 3 Kasım akşam saatlerinde uçağının Riyad indiğinde ilk gördüğü, uçağı çevreleyen bir grup Suudi polisini oldu. Polisler uçağa bindiklerinde onun ve korumalarının cep telefonlarına el koydular. Böyle susturuldu Lübnan’ın Başbakanı.”

“UZUN BICAKLAR GECESİ”

Fisk, bu olayı, 11 prens ve çok sayıda bakanın gözaltına alındığı Suudi Arabistan’da “son hafta oynanan dramaya uyumlu” bir gelişme olarak değerlendiriyor. Yazıda, "Suudi Veliaht Prensi Muhammed bin Selman’ın ‘Uzun Bıcaklar Gecesi’nin Hariri’nin Riyad’a gelişinden birkaç saat sonra başladığına” dikkat çekiliyor.

Veliaht Prens’in “rakiplerini ve Beyrut’taki hükümeti yıkmaya çalıştığını, Hizbullah’ı Lübnan hükümetinden zorla çıkarmaya ve Lübnan’da iç savaşı yeniden başlatmaya çalıştığını” iddia eden Fisk, bu çabalar için “sonuç vermeyecek, çünkü Lübnanlılar, Suudiler kadar zengin değilse de onlardan çok daha akıllılar. Ülkedeki her siyasi grup, Hizbullah dahil, sadece bir şey talep ediyor, o da Hariri’nin ülkeye dönmesidir" diyor.

CUMA SABAHI GELEN TELEFON

Fisk’e göre, Hariri 3 Kasım sabahı Beyrut’ta bir kabine toplantısında iken Suudi Kralı Selman'ın kendisiyle görüşmek istediği belirtilen bir telefon aldı ve Suudi Arabistan vatandaşı da olan Hariri’nin Kral’ı “kırması söz konusu değildi özellikle krallığın Hariri’nin Oger Şirketine 9 milyar Dolar kadar bir borcu olduğu düşünülürse.”

Saad Hariri’nin Cumartesi günü Suudi Arabistan’tan istifa ederken okuduğu metnin Hariri’nin “daha önce hiç kullanmadığı kelimelere yer verildiği",açıklamanın kendisinin kaleme almadığı öne sürülen yazıda, “Başka bir deyimle Suudiler, Lübnan Başbakanına istifa emrini verdiler” ifadeleri kullanılıyor.

Eşi ve ailesinin Riyad’ta olduğundan Hariri Beyrut'a dönse bile “arkasında rehinler kalır” diye savunan Fisk, analizini “Lübnan, daima en son büyük krizden bu yana en büyük krizi yaşayan bir ülke. Ancak bu defa bu kriz gerçektir” sözleriyle noktaladı.

Odatv.com


Yorumlar - Yorum Yaz
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi5
Bugün Toplam312
Toplam Ziyaret1592651
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar28.835128.9507
Euro31.421631.5476
Hava Durumu
YAZILAR - DUYURULAR
TGB - DEVRİM
AKP - CEMAAT
SEÇİMLER
KÖŞE YAZILARI
YAZI DİZİSİ