• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
Üyelik Girişi
Site Haritası
Takvim
BELGESEL / FİLM
SİLİVRİ DAVALARI
AKP - PKK
YASA - HUKUK - ADALET
ORTADOĞU - BOP
YOLSUZLUKLAR -SATIŞLAR
AKP - İHANET
AKP ANAYASASI - BAŞKANLIK SİSTEMİ
2.NCİ DÜNYA SAVAŞI BELGESELİ. ( KİMİ BELGELER " YANLI " OLSA DA, İZLEYİN. GÜNÜMÜZE IŞIK TUTABİLİR. )

Tarih bakın nasıl haklı çıkardı... İsmet İnönü Kıbrıs'tan gelen heyete ne demişti

Tarih bakın nasıl haklı çıkardı... İsmet İnönü Kıbrıs'tan gelen heyete ne demişti

Dönemin Kıbrıs Cumhuriyeti İçişleri Bakanı Yorgacis’in Akritas kod adı ile liderliğini üstlendiği, daha sonradan Kıbrıs Rum Kesimi liderliği yapacak olan Klerides ve Papadopulos’un da beyin takımını oluşturduğu örgütün planında ana hedef Türkiye’nin garantör devlet hakkını ortadan kaldırmaktır...

  
   

“Vatan savunmasındasınız. Büyük bir maraton yarışındasınız. Sabreden, nefesini tutan kazanacaktır. Vatan savunmasında Türk’ün sabrı tükendiği yerde yeniden başlar. Türk iseniz dayanacaksınız, sabredeceksiniz. Rumlar Yunan ise, göreceksiniz birbirlerine düşeceklerdir.” (1)

Bu sözler, Kıbrıs’tan gelen bir heyetin, “Artık dayanamıyoruz Paşam, bir aya kadar gelmezseniz bu mukavemet sona erer, her şey biter” sözlerine karşılık İsmet İnönü’nün verdiği yanıttır. Nitekim Kıbrıs Türkü dayanmış, sabretmiş ve Rum’un oyununu bozmuştur.

Kurulmuş olan ortaklık cumhuriyetini yıkarak Enosis’i gerçekleştirmeyi amaçlayan bu oyunun adı Akritas Planı’dır.

Rumların kurdukları gizli örgüt ile yaşama geçirmeyi hedefledikleri bu plan, Rauf Denktaş’ın sözleri ile “Kıbrıs Türklerinin tüm haklarını ellerinden almak için izlenecek yol ve Kıbrıs Türklerine genel saldırı yaparken öne sürülecek savları içermektedir.”

Ayrıca "Genel Harekat Planı" başlığı altında da örgüte bağlı birliklerin personeli, görev yerleri, görevleri, silah ve cephaneleri belirtilmektedir. (2)

Dönemin Kıbrıs Cumhuriyeti İçişleri Bakanı Yorgacis’in Akritas kod adı ile liderliğini üstlendiği, daha sonradan Kıbrıs Rum Kesimi liderliği yapacak olan Klerides ve Papadopulos’un da beyin takımını oluşturduğu örgütün planında ana hedef Türkiye’nin garantör devlet hakkını ortadan kaldırmaktır.

Planda, "Garanti Anlaşması ortadan kalktıktan sonra önümüzde bizi bir plesibitle kendi geleceğimizi seçmekten alıkoyabilecek hiçbir hukuki ve manevi engel kalmayacaktır" denilmektedir. Türklerin ortaya koyabilecekleri tepkiye karşı şiddet kullanılarak bir iki gün içerisinde direnişlerinin bastırılması, böylece dış müdahale fırsatı tanınmaması da önemli maddeler arasında yer almaktadır.

Genel Harekat Planı’nda ise silahlı eylemler, Türk semtlerinde yapılacak sabotajlar gibi hedefler bulunmaktadır. Bu hedeflerden biri de, her Rum evinde bir av tüfeği bulundurulması ve böylece ailenin güvenliğinin sağlanmasının yanı sıra yoldan geçen her Türk’e ateş edilebilinecek olmasıdır.

Planda yer alan "Yabancıların güvenmesi ve dayanması gereken kuvvetli unsur Türkler değil Rumlardır" satırları ile "Genel olarak dışarıya, Kıbrıs’ın şimdiye kadar Rumlar tarafından idare edildiğini, Türklerin ise sadece olumsuz, köstekleyici bir fren rolü oynadığını gösterdik" görüşü; Rumların Akritas Planı’nda öngördükleri hedeflerden hiçbir zaman ayrılmadıklarını savunmuş olan rahmetli Rauf Denktaş’ı haklı çıkarmaktadır.

Çünkü Rum tarafı günümüzde de bu maddeleri başarı ile yerine getirmektedir. Adanın tek temsilcisi olarak kendilerini göstermeyi amaçlayan Rumlar hala meşru hükümet olarak tanınmakta ve bundan hiçbir taviz vermemektedir.

Bugün gelinen noktada, karşı tarafın söylem ve eylemlerini anlamak için ulusal hayallerinin ne olduğunu, bu hayalleri uğrunda neleri göze alabileceğini bilmek gerekir.

Bu yüzden de Rauf Denktaş’ın, herkesin okumasını vasiyet ettiği (3)Akritas Planı bilinmeden Kıbrıs sorununun nedenlerinin anlaşılması ve çözümü mümkün değildir.

Gökhan Cebeci

Odatv.com

KAYNAKÇA

  1. Hatıralar – Toplayış cilt 10, Rauf R. Denktaş, Boğaziçi Yayınları, sayfa 355
  2. Kıbrıs Girit Olmasın, Rauf R. Denktaş, Remzi Kitabevi, Aralık 2004, sayfa 158
  3. Cumhuriyet, 15.01.2012

Yorumlar - Yorum Yaz
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi3
Bugün Toplam285
Toplam Ziyaret1592624
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar28.835128.9507
Euro31.421631.5476
Hava Durumu
YAZILAR - DUYURULAR
TGB - DEVRİM
AKP - CEMAAT
SEÇİMLER
KÖŞE YAZILARI
YAZI DİZİSİ