• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
Üyelik Girişi
Site Haritası
Takvim
BELGESEL / FİLM
SİLİVRİ DAVALARI
AKP - PKK
YASA - HUKUK - ADALET
ORTADOĞU - BOP
YOLSUZLUKLAR -SATIŞLAR
AKP - İHANET
AKP ANAYASASI - BAŞKANLIK SİSTEMİ
2.NCİ DÜNYA SAVAŞI BELGESELİ. ( KİMİ BELGELER " YANLI " OLSA DA, İZLEYİN. GÜNÜMÜZE IŞIK TUTABİLİR. )

İttihatçı ve Kemalist

İttihatçı ve Kemalist

Savaş, başta İslamcılar olmak üzere hemen heman herkesi ikiye böldü. "Savaşa hayır" diyenlerle çokuluslu güçten yana olanlar, birbilerini suçlamaya başladılar. Barışçı siyasetleri savunanlara şimdi iki suçlama yöneltiliyor: İttihatçılık ve Kemalizm

Türkiye'de en yaygın olan akım bilgisizliktir. Bu bilgisizlik yakın tarihimiz konusunda da geçerlidir.

Alın İttihatçılığı: "İttihatçılık", Abdülhamid'e karşı genç subayların örgütlenmelerinden başlar. İkinci Meşrutiyet ile sürer, 31 Mart ayaklanmasını bastıran "Hareket Ordusu" ile güçlenir. Babıâli baskınıyla serüvenciliğe bürünür, "merkez-umumi" sultasıyla cuntacılığın adı, düzenlediği suikastlarla bireysel terörün dayanağı olur; Alman işbirlikçiliği ile Osmanlı İmpartorluğu'nu savaşa sokar.

Ve savaş sonrasında İttihatçılık, Enver Paşa'nın liderliğinde Lenin'in desteğiyle Bakü'de komünist "Şûralar Fırkası" kuran siyasal akım anlamına da gelir.

İttihatçılık, Mustafa Kemal'e "Teşkilat-ı Mahsusa" artıklarınca düzenlenen "İzmir suikastı" ile de sonunu hazırlamış ve siyaset sahnesinden Mustafa Kemal ve arkadaşlarınca uzaklaştırılmıştır. "İttihatçılık" iyi hoş da ama hangi "İttihatçılık?"

Abdülhamid yönetimine ve 31 Mart gericiliğine karşı ayaklanan İttihatçılık mı? Yoksa Mustafa Kemal'in "hareket-i serseriyane" diye tanımladığı kanlı serüvencilik ve işbirlikçilik mi? Hangisi? Bugünkü güncel siyasette "İttihatçılık" izi aranıyorsa bu iz, barış yanlılarında değil, ABD desteğiyle savaşa girmeye heveslenenlerin tutmlarında, kararlarında ve kişiliklerinde aranmalıdır.

Ararsanız çok benzerlik bulursunuz. İkinci bilgisizlik kaynağı Atatürk ve Atatürkçülük ile ilgilidir. "Kemalist", Kurtuluş Savaşı yıllarında İngiliz gizli servisi ve Amerikan basınında "Bolşevik, milliyetçi, bozguncu" anlamlarında kullanılırdı.

Bu kavram bugün, sözde "sivil toplum" yandaşlarınca tek partili baskıcı yönetim anlamında kullanılıyor.

Hangi demokrasi birdenbire kuruldu? Hangi uygarlık, bugünkü düzeyine, kansız ve ihtilalsiz gelebildi?

Tarihe şöyle bir bakın: Batı burjuva demokrasilerinin geçmişlerinde 1789 ve 1830 İhtilalleri, kargaşalar, sömürgecilik, nasyonal sosyalis rejimler: marksist ülkelerin yakın tarihinde de Ekim İhtilali ve Proletarya diktatörlükleri yok mudur? Atatürk dönemi, Türk yakın tarihinin en görkemli ve en devrimci sayfasıdır.

Önce emperyalizme karşı verilen silahlı savaş, sonra da "tam bağımsızlık" inanç ve bilinciyle dünya uluslar ailesinin onurlu üyesi olmak için verilen uygarlık savaşı.

Evet, Atatürk dönemi, tek partiyle yaşanmıştır. Devrimler de bu tek parti rejimi içinde tepeden inme yöntemlerle yapılmıştır. Atatürk'ü ve Türk devrimini, aynı zaman dilimlerindeki nasyonal sosyalist ve marksist yönetimler ile karşılaştırın. En az sancılı ve en az kan dökülen toplumsal dönüşümdür Atatürklü yıllar!

Türkiye, bugün ayakta duruyorsa Atatürk döneminde atılan temellerin sağlamlığı nedeniyle duruyor!

12 Eylül'e 5000 gencin tabutu ile gelen, svil dönemin her üç yılının birini sıkıyönetimle yaşayan, idam sehpalarının kurulduğu, sürgünlerin ve yasakların yaşandığı, işkencenin bugün bile can aldığı bir ülkede, eleştiri okları dünden çok bugünün uygulamalarına ve bugünün "devletlülerine" yönelmelidir. 1910'lu, 20'li yılların özel koşulları o dönemlerde birçok ülkede totaliter rejimler doğurmuştur. Atatürk'ü, "Neden o günlerde tek parti yönetimi kurdu?" diye eleştirip suçlamanın anlamı yoktur. Bugün, çok partili düzende, parlamenter düzende, hukuk devletinde, "tek adam" yönetimi kuranlara ve tek parti yöntemleri kullananlara karşı çıkmak gerekir.

İttihatçılık varsa bu "hortlayan İttihatçılığı" işte buralarda aramak daha doğru olur.

Uğur MUMCU
Gözlem (1992)
Yorumlar - Yorum Yaz
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi4
Bugün Toplam302
Toplam Ziyaret1592641
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar28.835128.9507
Euro31.421631.5476
Hava Durumu
YAZILAR - DUYURULAR
TGB - DEVRİM
AKP - CEMAAT
SEÇİMLER
KÖŞE YAZILARI
YAZI DİZİSİ