• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
Üyelik Girişi
Site Haritası
Takvim
BELGESEL / FİLM
SİLİVRİ DAVALARI
AKP - PKK
YASA - HUKUK - ADALET
ORTADOĞU - BOP
YOLSUZLUKLAR -SATIŞLAR
AKP - İHANET
AKP ANAYASASI - BAŞKANLIK SİSTEMİ
2.NCİ DÜNYA SAVAŞI BELGESELİ. ( KİMİ BELGELER " YANLI " OLSA DA, İZLEYİN. GÜNÜMÜZE IŞIK TUTABİLİR. )

Kozmik Oda Soruşturmasında Çalınan Devlet Sırları Belli Oldu

Kozmik Oda Soruşturmasında Çalınan Devlet Sırları Belli Oldu

Kozmik oda soruşturmasında çalınan devlet sırları; evrak kayıt defteri, seminer dosyası, yardımcı kuvvetler listesi, eğitim ve öğretim yönergesi gibi dosyalardan oluşuyor.

Kozmik Oda Soruşturmasında Çalınan Devlet Sırları Belli Oldu

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç'a suikast girişimi iddiasıyla başlatılan "kozmik oda" soruşturmasında takipsizlik kararı verdi. Kararın satır aralarında, "kozmik oda" olarak adlandırılan Genelkurmay Seferberlik Tetkik Dairesi'nde yapılan aramada elde edilen belgelerin kopyalanarak çalındığına yer verildi.

Kozmik odada yapılan aramada alındığı belirtilen "devlet sırrı" niteliğindeki belgelerin ayrıntılarına ulaşıldı.

İşte o belgeler:

-Seminer dosyası 2003/1: Yedek personel işlemleri, siyah personel, yardımcı kuvvetler, koruculardan faydalanma, oy tabanındaki hareketlilik, partiler sistemi, tarikatlar, azınlıklar, yeni kurulması gereken gerilla birlikleri konularını içeriyor.

-İş takip: 2002-2009 yıllarını kapsayan iş takip çizelgesi.

-Kontrollü evrak kayıt defteri: 1 9 Aralık 2002 tarihinden 17 Kasım 2009 tarihinde kadar olan dönemdeki bölümler yer alıyor.

-Seferberlik Bölge Başkanlığı: Sorumluluk bölgesi vali ve belediye başkanlarının isimlerinin yer aldığı belge ve kayıtlar. AfyonkarahisarAnkaraBurdurEskişehirIspartaKayseriKırıkkaleKırşehirYozgat illerinin vali ve belediye başkanlarının adlarının bulunduğu, bu illerin erkek-kadın nüfus ile toplam nüfus sayılarının yer aldığı listeler. Çizelgelerde il il beyaz personel, siyah personel, yeşil personel, turuncu personel, yardımcı kuvvet sayıları da gösteriliyor. Bir başka çizelgede ise bu personellerin isimleri yer alıyor.

-Yardımcı kuvvetler sürekli yönergesi: Yardımcı kuvvetlerin yapacağı görevler anlatılıyor.

-Yardımcı kuvvetler listesi: İsimlerin karşısında 'Gerilla-Mukavemet- K-K Lojistik' gibi ibareler bulunuyor.

-Eğitim ve öğretim sürekli yönergesi: Gayri nizami harp ile ilgili esaslar belirleniyor ve özel personel, beyaz personel, siyah personel, yardımcı kuvvetler gibi tanımlar yer alıyor.

-Seferberlik Tetkik Kurulu Başkanlığı yönergesi: Genelkurmay Başkanlığı Seferberlik Tetkik Daire Başkanlığı'nca yürütülen grup ve bireysel gayri nizami harp eğitim ve öğretimleri konu ediliyor.

-Özel personel faaliyetleri sürekli yönergesi: Gayri nizami harp teşkilatına alınacak özel personelin tespiti, tahkikatı, takip ve kontrolü, özel personel seferberlik hazırlıklarının yapılmasının standart hale getirilmesinin amaçlandığı belirtiliyor.

-Rektörler gizli ibareli dokümanlar: Rektörler ile ilgili bir kısım bilgiler, öğrenci konseyleri kurultayı açılış konuşması bulunuyor.

11 BAŞKANLIK KAPATILDI

Genelkurmay Başkanlığı, bilgi notunu mahkemeye göndermesinden birkaç ay sonra, Seferberlik Tetkik Dairesi'ni yeniden yapılandırdı. 16 bölge başkanlığından 11'i (Ankara, İstanbulİzmirBursaTrabzonKonyaGaziantepAmasyaMalatyaMuğlaAğrı) kapatıldı. Faal durumda İskenderunDiyarbakırVanKars ve Edirne bölge başkanlıkları kaldı.

ALBAY DA İNANMAMIŞ

Anayasal Düzene Karşı İşlenen Suçlar Soruşturma Bürosu Savcısı Tekin Küçük tarafından verilen takipsizlik kararına göre, suikast iddiasıyla suçlanan subayların takip ettiği Albay Baki K. ifadesinde şunları söyledi: "Olayın Bülent Arınç'a suikast değil, benim üzerimden Genelkurmay Seferberlik Tetkik Kurulu'na girilmesi olduğunu düşünüyorum. Beni neden takip ettiler bunun ortaya çıkarılmasını istiyorum. Ne aradılar da bulamadılar, merak ediyorum."

Genelkurmay'da muhafaza edilen 1.5 terabaytlık kopya hard disk, 16 Mart 2013'te dönemin savcısı Bilgili'ye teslim edildi. 9 ay bekleyen Bilgili, 17-25 Aralık operasyonundan 2 gün sonra TÜBİTAK BİLGEM'den hard diskin çözümünün yapılmasını istedi.(Kaynak: Habertürk)


Yorumlar - Yorum Yaz
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi15
Bugün Toplam1150
Toplam Ziyaret1492521
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar20.648820.7315
Euro22.042722.1311
Hava Durumu
YAZILAR - DUYURULAR
TGB - DEVRİM
AKP - CEMAAT
SEÇİMLER
KÖŞE YAZILARI
YAZI DİZİSİ