• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
Üyelik Girişi
Site Haritası
Takvim
BELGESEL / FİLM
SİLİVRİ DAVALARI
AKP - PKK
YASA - HUKUK - ADALET
ORTADOĞU - BOP
YOLSUZLUKLAR
AKP - İHANET
AKP ANAYASASI - BAŞKANLIK SİSTEMİ
2.NCİ DÜNYA SAVAŞI BELGESELİ. ( KİMİ BELGELER " YANLI " OLSA DA, İZLEYİN. GÜNÜMÜZE IŞIK TUTABİLİR. )

Aydınlık'a MİT TIR’ları davası

Aydınlık'a  MİT TIR’ları davası

Aydınlık'a MİT TIR’ları davası

21.8.2017 19:46

Genel Yayın Yönetmenimiz M. İlker Yücel ve eski İstihbarat Şefi Ceyhun Bozkurt hakkında, MİT TIR’larıyla ilgili haberi nedeniyle iddianame hazırlandı.


İSTANBUL Cumhuriyet Başsavcılığı, Adana ve Hatay’da 19 Ocak 2014 yılında durdurulan ve MİT’e ait TIR’ların içinden çıkan mühimmat görüntüleriyle ilgili gazetemiz Genel Yayın Yönetmeni Mustafa İlker Yücel ve eski İstihbarat Şefi Orhan Ceyhun Bozkurt hakkında iddianame hazırlandı. 3 sayfadan oluşan iddianamede Yücel ve Bozkurt’un ‘gizli kalması gereken bilgileri açıklamak’ suçunu işledikleri iddiasıyla haklarında 5 yıldan 10 yıla kadar hapis istendi. Başsavcı İrfan Fidan iddianameye ‘Şüphelilerin FETÖ/PDY Silahlı Terör Örgütüyle hiçbir ilgilerinin olmadığı anlaşıldığından TCK’nın 314/2’inci maddesi yönünden suçlama yapılmamıştır’ notunu düştü.

‘AYDINLIK ÖRGÜTÜN HEP KARŞISINDAYDI’

Genel Yayın Yönetmenimiz Mustafa İlker Yücel savcılığın başlattığı soruşturma kapsamında ilk olarak 28 Eylül 2016 ifade vermişti. Savcılık ifadesinde haber değeri taşıdığı için yayın yapıldığının altını çizen Yücel şunları kaydetmişti: “Haber değeri taşıdığı için yayınladık. Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin hiçbir kurumunu, mevkiini hedef almadık. Kaldı ki yayın çizgimiz en başından beri tutarlıdır. Aydınlık, FETÖ/PDY örgütünün başından beri karşısında olan, Türkiye Cumhuriyeti’ne karşı tehdit oluşturduğunu gündemde tutan, yöneticileri FETÖ örgütünün kumpasları sonucu tutuklanan bir gazetedir. Vatanımızın birliği ve Cumhuriyetimizin devamlılığı için kamu sorumluluğumuzu yapmaya devam edeceğiz. Kesinlikle hiçbir suç işleme kastımız yoktur. Ben de bizzat bu örgüt tarafından defalarca gözaltına alındım. Hakkımda onlarca dava açıldı, bir çoğundan beraat ettim. Bu örgütle adımın anılmasını kesinlikle kabul edemem. Ben vatanseverim. Üzerime atılan suçları kabul etmiyorum.”

‘GAZETENİN DURUŞU İZAHA MUHTAÇ DEĞİLDİR’

Aydınlık’ın eski İstihbarat Şefi Orhan Ceyhun Bozkurt da ifadesinde şunları belirtmişti: “Güncel olarak haber değeri taşıyan konuları araştırmak gazetecilik görevimdir. 1 Ocak 2014 ve 19 Ocak 2014 Hatay ve Adana’dan TIR’ların Jandarma personeli tarafından durdurulması güncel bir konuydu. Ben de mesleğim gereği konuyu gazetecilik duyarlılığıyla araştırmaya başladım. 20 Ocak 2014’te daha önceden Ankara’da birkaç kez tanışma vesilesiyle gördüğüm bir şahsı aradım. Bu kişi de bana söz konusu görüntüleri hatırladığım kadarıyla Whatsapp üzerinden iletti. Ben de gazetedeki yetkililerle görüşerek haber mahiyetinde konuyu aktardım ve yayımlanmasına karar verildi. Bir gazeteci olarak kaynağımı açıklamam ama bu kişinin resmi bir görevi olduğunu söyleyebilirim. Çalıştığım gazetenin yayın ilkeleri ve duruşu itibariyle şu anda gündemde olan FETÖ’ye karşı duruşumuz izaha muhtaç değildir. Bu örgüt yöneticilerinin bana açtığı birçok dava vardır. Benim bu yapıya uzaktan yakından ilgimin olup olmadığını söylemeye dahi gerek yoktur.”

GEREKÇELİ KARAR AYDINLIK'I AKLIYOR

AYDINLIK MİT TIR’ları 19 Ocak 2014’te durdurulduktan iki gün sonra 21 Ocak’ta sür manşetinden “İşte TIR’daki cephane” başlığıyla haberi kamuoyuna duyurmuştu. Cumhuriyet Gazetesi olaydan 15 ay sonra 7 Haziran yerel seçimlerine bir hafta kala ‘ilk defa kendilerinin yayımladığını’ iddia ederek görüntüleri haberleştirmiş ve haberlerden dolayı gazetenin genel yayın yönetmeni ve Ankara temsilcisi ‘Örgüte üye olmamakla birlikte bilerek ve isteyerek yardım etmek’ , ‘gizli kalması gereken bilgileri açıklama’ suçlarından ceza almıştı. İstanbul 15. Ağır Ceza Mahkemesi açıkladığı gerekçeli kararında Aydınlık’ın sadece fotoğrafları haberleştirdiğini ancak Can Dündar’ın haberi veriş şekli ve dünya gündemini sarsacak şekilde sunmasının farklı olaylar olduğunu belirtmişti.

Mahkeme gerekçeli kararında şunlara vurgu yapmıştı: “Olayın vuku bulduğu 19 Ocak 2014 tarihinden 2 gün sonra 21 Ocak 2014 tarihinde Aydınlık gazetesince haber yapılarak bir TIR’a ait görüntü ve bu tırdaki kasa içerisindeki top mermileri olduğu iddia edilen görüntünün verildiği, Aydınlık gazetesindeki haberde bundan başkaca herhangi bir bilgi, belge ve görüntünün bulunmadığı anlaşılmıştır. Ancak sanık Can Dündar tarafından yapılan haber ve yayınlanan görüntülerin Aydınlık gazetesindeki görüntülerden çok daha farklı görüntü, bilgi ve belgeler olduğu ve hatta Can Dündar’ın kendi ifadesi ile ‘haber değeri taşıdığı’ anlaşılmıştır. Sanık Can Dündar’ın yine söz konusu haberi yapış tarzı, haberin tüm dünya gündemini sarsacak şekilde veriliş şekli, ilk kez yayınlanıyor olduğu yönündeki anlatımlar dikkate alındığında sanık Can Dündar tarafından devletin güvenliği veya iç veya dış siyasal yararları bakımından gizli kalması gereken devlet sırrı niteliğindeki bilgi, belge ve görüntülerin daha önce yayınlanmadıkları için aleniyet kazanmamış oldukları halde sanık tarafından ilk kez yayınlandığı, sanığın bu suretle devletin güvenliğine ve iç veya dış siyasal yararlarına ilişkin bilgileri açıklama suçunu işlediği mahkememizce takdir ve kabul olunmuştur.”


Yorumlar - Yorum Yaz
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi9
Bugün Toplam512
Toplam Ziyaret1417432
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar19.009019.0852
Euro20.707520.7905
Hava Durumu
YAZILAR - DUYURULAR
TGB - DEVRİM
AKP - CEMAAT
SEÇİMLER
KÖŞE YAZILARI
YAZI DİZİSİ