• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
Üyelik Girişi
Site Haritası
Takvim
BELGESEL / FİLM
SİLİVRİ DAVALARI
AKP - PKK
YASA - HUKUK - ADALET
ORTADOĞU - BOP
YOLSUZLUKLAR
AKP - İHANET
AKP ANAYASASI - BAŞKANLIK SİSTEMİ
2.NCİ DÜNYA SAVAŞI BELGESELİ. ( KİMİ BELGELER " YANLI " OLSA DA, İZLEYİN. GÜNÜMÜZE IŞIK TUTABİLİR. )

CIA Parmağı

CIA Parmağı

Güneydoğu yöremizdeki Kürt terörizminde CIA parmağı yok mu? Var olduğu anlaşılıyor. Amerika'da kurtuluş savaşı öncesinde Ermeni ve Kürt sorunları konusundaki tavrını yeniden ele alıyor. Önce Ermeni teröristlerin Türk diplomatlarına karşı giriştiği alçakça saldırılar görmezlikten gelindi, şimdi de Kürt terörizmine arka çıkan tavırlar sergileniyor. Hem Sovyetler hem de Amerika Kürt sorunu ile öteden beri ilgilenir. Çünkü bu sorun, Ortadoğu sorunlarının içinde bir parçadır.

Kürt sorunu ile yalnızca Amerika ve Sovyetler mi ilgilidir? Hayır... Humeyni rejimi de Kürt sorununa sahip çıkabilmek için çabalıyor. Bu amaçla Acemce, İngilizce, Fransızca, Almanca, Kürtçe ve Türkçe kitaplar yayımlıyor. İran'ın Vazeret-i İrşad-ı İslami adlı bakanlığınca hazırlanan kitap "İslam İnkılabı Muhafızları Teşkilatı Siyasi Bürosu"nca yayımlanmış. Kitap, Kürtleri İslam inkılabı içinde yer alamaya çağırıyor.

Kurtuluş Savaşı ile ilgili İngiliz Kraliyet Belgeleri bugünlere de ışık tutuyor. Amiral Sir F. Derobeck'in Lord Curzon'a yazdığı 26 Mart 1920 tarihli rapordan bir bölüm sunalım:

''Kürdistan, Türkiye'den tamamen ayrılıp özerk olmalıdır.Ermeniler'le Kürtler'in çabalarını bağdaştırabiliriz. İstanbul'daki Kürt kulübü Başkanı Said Abdülkadir ve Paris'teki Kürt delegesi Şerif Paşa emrinizdedir."(İngiliz Belgelerinde Türkiye, Erol Ulubelen, Çağdaş Yay. Sf: 258, Kraliyet Belgeleri, sf: 48, belge: 33)

Türkiye'nin Doğu ve Güneydoğusunu Ermeni ve Kürtler'e bırakan Sevr antlaşmasını Kürtler adına imzalayan kimdir? İşte İngiliz Gizli Servisi'nin "emrimizdedir" dediği Şerif Paşa! Kürtler'in Mustafa Kemal Paşa'ya karşı kullanılması planı yabancı yazarlarca da saptanmıştır. (Kurtuluş Savaşı İle ilgili İngiliz belgeleri, TTK Yay. 145)

Lozan Antlaşması görüşmelerinde Kürt devletinin en ateşli savunucusu kimdir? İngiliz Delegasyonu Başkanı Lord Curzon. (Lozan Barış Konferansı, Tutanaklar ve belgeler, SBF Yay., Sf: 348 vd.) 10 Temmuz 1913 günü İstanbul'dan Lord Curzon'a çekilen 1437 sayılı telgrafta "Kürtlerin İngiliz Mandası istedikleri", İngiliz Binbaşı Noel'in bu amaçla Kürt ajanları ile görüşeceği yazılmıştır. (İngiliz Belgelerinde Atatürk, Bilal Şimdir, TTK Yay., sf: 39)

Kürt sorunu, hep büyük devletlerce kurcalanır. Bunun son yıllardaki örneklerinden biri Kürt lideri Mustafa Molla Barzani'nin CIA tarafından desteklenmesi ve koruma altına alınmasıdır. The Daily Telgraph, 2 Şubat 1977 günlü sayısında Barzani'nin bir demecine yer vermiştir. Kürt lideri, bu demecinde Amerikan yönetiminin Irak'taki Kürt ayaklanmasını desteklediğini, ancak Carter yönetimi sırasında bu desteğin kesildiğini söylemiştir.

1970'li yıllarda Amerika, Irak'taki Baas yönetiminin Sovyet etkisi altına girmesinden kaygılanarak, BAas rejimine karşı Kürtleri ayaklandırmış ve Barzani Aşireti reisi Molla Mustafa Barzani'yi de desteklemişti. Barzani'nin, son günlerini, CIA'in koruması altında, Amerika'nın Rochester kentinde geçirdiği ve 1979 yılında da hastanede öldüğü de biliniyor.

Bugünler için bilinmeyen, herhalde ABD'nin Şam büyükelçisi Mr. Eaglaton'un bir Kürt uzmanı olduğu, bu yüzden CIA tarafından "Kürt harekatını kontrol için" Suriye'ye gönderildiğidir.

Son bir yıl içinde, diplomat, uzman ya da gazeteci kimlikleri ile Güneydoğu'ya giden yabancıların %80'i Amerikan pasaportu taşımaktadır. Bu olgu da herhalde düşündürücüdür.

Amerikalıların Güneydoğu merakı nereden kaynaklanıyor? Eski CIA Ankara İstasyon Şefi Paul Henze niçin Diyarbakır'a ve Van'a gidiyor? Niçin ABD Elçilik Müsteşarı, PKK teröristlerine arka çıkıp bu teröristler hakkında "Cenevre Anlaşması'nın uygulanmasını" istiyor?

UĞUR MUMCU

18 Şubat 1988
Yorumlar - Yorum Yaz
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi16
Bugün Toplam448
Toplam Ziyaret1368050
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar18.781718.8569
Euro20.501920.5841
Hava Durumu
YAZILAR - DUYURULAR
TGB - DEVRİM
AKP - CEMAAT
SEÇİMLER
KÖŞE YAZILARI
YAZI DİZİSİ