• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
Üyelik Girişi
Site Haritası
Takvim
BELGESEL / FİLM
SİLİVRİ DAVALARI
AKP - PKK
YASA - HUKUK - ADALET
ORTADOĞU - BOP
YOLSUZLUKLAR
AKP - İHANET
AKP ANAYASASI - BAŞKANLIK SİSTEMİ
2.NCİ DÜNYA SAVAŞI BELGESELİ. ( KİMİ BELGELER " YANLI " OLSA DA, İZLEYİN. GÜNÜMÜZE IŞIK TUTABİLİR. )

Sırdaş Hesap…

Sırdaş Hesap…

Bankalarda açılan “sırdaş hesap” ekonomimiz için yararlı oluyor mu, olmuyor mu, bilmiyorum. Bilebildiğim, sırdaş hesap yolu ile bazı karanlık işler çevrileceğidir. Örneğin “kara para” dediğimiz karanlık yollardan elde edilen servet, “ sırdaş hesap” ile gizlenecektir, ne bileyim ben, büyük rüşvet olaylarında sırdaş hesap açma yolu kullanılacaktır.
Değerli ekonomistlerimiz kusura bakmasınlar ama bu sırdaş hesap, biraz ahlâksızlığı teşvik edecek gibi geliyor bana. “Parayla, imanın kimde olduğu belli olmaz.”derler. Sırdaş hesap, imanın, değil ama paranın kimde olduğunu gizlemek amacıyla ortaya çıkarıldı galiba, neyse efendim, konumuza gireyim.
“Terörü kim finanse ediyor?” sorusu çok kimsenin aklına takılıyor. Takılıyor ama kimse bu konuda hukuksal niteliği ile “kanıt” olabilecek belge ortaya koyamıyor. Belki bu aşamada bunu yapmak kolay değil; bundan sonra, yapılacak araştırma ve soruşturma ile terörün malî kaynakları ortaya çıkarılabilecek, buna inanıyor, daha doğrusu, inanmak istiyoruz.
Tabii, kabul edelim bu kolay iş değildir. Geçmiş dönemde Türkiye’de bin bir türlü odaktan kaynaklanan bir sürü piyon at oynattı. Bunların her birinin kaynaklarını belirlemek çok titiz, çok yönlü ve çok derin araştırmaları gerektiriyor.
Eldeki bilgilere göre son iki yılda, neredeyse üç milyar liralık silah ve mermi yakalandı. Yakalananların yanında bir de yakalanamayanları hesaba katarak bunların piyasa satış fiyatlarını düşününüz, kim sağlıyor bu paraları, nerden geliyor bu değirmenin suyu?

Bu soruları sorunca , “kahve sohbeti” gevşekliği içinde “şuradan geliyor” gibisinden, nara atarcasına yanıt vermenin olayları aydınlatıcı bir yönü yoktur. Bu paraların nereden sağlandığını, elle tutulur belgelerle ortaya koymak gerekir. Bu yapılırsa, Türkiye’deki terörün bir bölümü, çok önemli ipuçları ile gözler önüne serilmiş olur. Bu yapılmazsa, kısır döngüler içinde zaman yitirir, dururuz.

Konuya “sırdaş hesap” ile girdim, iznimizle konuyu biraz daha açayım:

Terörü birileri finanse ediyor. Bu güç yurt dışındadır, yurt içindedir bilemem. Ama hiç olmazsa, silaha ve teröre yatırılan paranın Türkiye’de bazı kimselerin hesapları üzerine, işlem görmesi de büyük olasılıktır. Öyleyse teröre bulaştığı sanılan kişilerin banka hesaplarına şöyle bir göz atmak yararlı olacaktır.
Birtakım politikacıların banka hesaplarında parlamenter geliri ile ve miras yoluyla açık olan yüklü paralar ve de ayrıca çeşitli taşınmaz mallar çıkarsa bunları nasıl yorumlayacağız? “Sırdaş hesap” belki bir kısmının imdadına yetişmiştir ama belki gizlenmemiştir, gizlenmeye gerek görülmemiş ya da özellikle gizlemeye zaman bulamamış banka hesapları ve servet, bazı olaylara ışık tutabilir, bilmem yanlış mı düşünüyorum?

Yeni yönetim bu operasyonları yaparsa, terörün bir bölümünü açığa çıkaracaktır.

On yedi yaşındaki bir çocuğun eline Kalaşnikof, Burowning,Smith-Wesson markalı silahları tutuşturanlar kimlerdir ve kimler sağlamıştır bu malî kaynakları?Milyonları,milyarları?Ve bu paralar kimlerin hesaplarında işlem görmüştür?

Sırdaş hesaptan önce ve sırdaş hesaptan sonra!

Uğur MUMCU
17 Ekim 1980
Yorumlar - Yorum Yaz
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi11
Bugün Toplam566
Toplam Ziyaret1417486
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar19.009019.0852
Euro20.707520.7905
Hava Durumu
YAZILAR - DUYURULAR
TGB - DEVRİM
AKP - CEMAAT
SEÇİMLER
KÖŞE YAZILARI
YAZI DİZİSİ